"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

broken

Broken
- twórca: Jimmy Mcgoven; 
- BBC, mini serial, 2017; 
- wybrana obsada: Sean Bean, Adrian Dunbar, Sam Rintoul, Muna Otaru, Mark Stanley, Rochenda Sandall, Paul Copley, Paula Malcomson;
- gatunek: dramat.

Rzecz o księdzu, który pracuje w biednej dzielnicy i musi zmagać się z problemami wiernych. Nie chodzi o przeciętne zdrady, kłamstwa... tu coś poważniejszego. Zamordowanie czarnoskórego nastolatka przez białych policjantów. Tuszowanie prawdy. Samobójstwo. Ukrywanie śmierci bliskiej osoby. Z pozoru niezwykłe rzeczy, które robią normalni, przeciętni wierni. Ludzie, których los nie oszczędzał. Ludzie, którzy muszą sobie radzić w trudnej rzeczywistości. I przede wszystkim ludzie, którzy oczekują od swojego proboszcza wsparcia, a ten pomimo największych chęci nie może wszystkiego naprawić. Może dać kupony na żywność, pomodlić się i tyle. Zresztą sam ma umierającą matkę, nękające wspomnienia i mnóstwo wątpliwości czy powinien być księdzem.

broken scena
Klimat serialu bardzo mi przypominał Accused, o którym pisałem kilka lat temu. Historie przeciętnych ludzi zmuszonych do nieprzemyślanych działań.. podobieństwo wydawało mi się uderzające, ale teraz już wiem, że to nie przypadek. Oba seriale stworzył Jimmy Mcgoven, którego wrażliwość i umiejętność tworzenia klimatu na tle innych serialowych twórców wydaje się być ponadprzeciętna.
Broken to rzecz dobrze zrealizowana i świetnie wyważona. Przypominająca, że w trudnych momentach potrzebujemy osób, którym możemy zaufać. Czy to ma być ksiądz? Niewykluczone. To musi być osoba, która potrafi słuchać, ale także działać. Może własnie tacy powinni być księża? Bliżej ludzi, a dalej od bogactw i suto zastawionych stołów.
Broken oceniam na osiem i polecam, ale też uprzedzam, że serial jest lekko dołujący.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top