"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Nowości na stronie

Blacksad. Tom 5. Amarillo
1883 - Mini serial
Hulk: Szary
The Offer - mini serial
Bękarty z Południa. Tom 1. Był to facet, co się zowie
Saga Winlandzka Tom 6
Blade Runner. 2029
Spaghetti Bros. Tom 1
Ex Machina, Tom 2
Nie patrz w górę - 2021
Kurczak ze śliwkami
Świat Dryftu. Część 3. Opowieść o wiedźmie
Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
Węgiel i Krzem

tylko nie mow nikomu

 

Tylko nie mów nikomu - 2019;
- reżyseria: Tomasz Sekielski;
- scenariusz: Tomasz Sekielski;
- gatunek: dokumentalny.

11 maja 2019 r. w serwisie Youtube ukazał się dokument Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele. O tym filmie było głośno na długo przed emisją. Sekielski zdecydował, że środki na ten film zdobędzie poprzez finansowanie społeczne na portalu Patronite. Taka forma finansowania była ryzykowna, ale też pozwoliła na pełną niezależność producencką. Film na Youtube jest pozbawiony całkowicie reklam - to kolejna odważna, ale i potrzebna decyzja. Zarabianie na tym filmie mogłoby być fatalnie odebrane przez widzów.
Film opowiada kilka historii osób molestowanych, gwałconych przez duchownych. Same historie, choć obrzydliwe, nie są dla mnie czymś zaskakującym. O wiele bardziej szokująca (ale też nie zaskakująca) jest postawa polskich hierarchów kościelnych, którzy za wszelką cenę próbują ukryć przypadki pedofilii. Zasłaniają się tajemnicą postępowań, a na osobach składających zeznania wymuszają przysięgę, która zmusza ofiary do milczenia. Nie są też znane przypadki by Kościół sam z siebie powiadomił organy ścigania. Księży oskarżonych (a nawet skazanych) przenoszą na inne parafie i wg nich sprawa jest załatwiona. Kościół działa jak dobrze zorganizowana grupa przestępcza, gdyby nie krył pedofilów liczba ofiar byłaby dużo mniejsza. Uważam, że wspomniani w dokumencie biskupi totalnie skompromitowali siebie i Kościół, który nadal (oby niedługo) reprezentują.

tylko nie mow nikomu kadr
Obraz Sekielskiego jest ważnych głosem nie tylko w kwestii pedofilii, ale przede wszystkim w dyskusji o roli Kościoła w Polsce. Obecnie wygląda to tak, że mamy państwo w państwie, a wszelkie niewygodne pytania są nazywane atakiem. Czy tak to powinno wyglądać?
Tylko nie mów nikomu ma obecnie około siedmiu milionów odsłon. Będzie dużo, dużo więcej. Czy ten film sprawi iż będzie reforma Kościoła? Wątpię.. czy zmotywuje organy ścigania do efektywniejszego działania? Wątpię.. czy coś zmieni.. wierzę, że ludzie powoli zaczną otwierać oczy. I że zmieni się ich stosunek do Kościoła i ich wewnętrznych procedur.
Oceniam na osiem
osiem
Poniżej zwiastun

Cały filmKomentarze

Back to top