"Tyle roboty a czasu tak mało."
Joker z Batmanie

Nowości na stronie

Szansa - 1979
Złodziej życia - 2004
Luca - 2021
Prosta historia - 1999
Dubler - 1977
Mysia Straż - Jesień 1152 - Tomy 1 i 2
Miasto kłamstw - 2018
Labirynt - Thiago Souto
Fun Home: Tragikomiks rodzinny  - Alison Bechdel
Służąca - 2016
Outsider - mini seria
Przebudzenie - Scott Snyder, Sean Murphy
Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja. Tom 1
As w potrzasku - 1951

genialna przyjaciolka

 

Genialna przyjaciółka,
(L'amica geniale) - 2018;
- HBO, sezon 1;
- wybrana obsada: Ludovica Nasti, Elisa Del Genio, Margherita Mazzucco, Gaia Girace;
- gatunek: dramat obyczajowy.

Ekranizacja powieści Eleny Ferrante.
Nagłe zniknięcie przyjaciółki sprawia, że sześćdziesięcioletnia Elena wspomina historię znajomości. Wszystko zaczęło się banalnie. Małe, włoskie miasteczko chwilę po zakończeniu szkoły. Elena zaprzyjaźnia z Lilą, z dziewczyną, której inteligencja zachwyca. Nie ma to jednak większego znaczenia.. obie dziewczynki nie pochodzą z zamożnych rodzin. Kształcenie kosztuje, a kształcenie dziewczynek dla wielu jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Przyjaźń rozwija się przez lata. Powstają nowe problemy, nowe relacje, ale w tle mamy cały czas to samo miasteczko i jego mieszkańców, którzy nadal żyją na granicy przyszłości i przeszłości. Kto był kim podczas wojny z wiekiem lat jest coraz bardziej kluczową sprawą i coraz bardziej rzutuje na życie młodego pokolenia. Podobnie jest i u nas. Im dalej od wojny tym więcej kombatantów i chęci rozliczeń.. a kiedyś ludzie się cieszyli tym, że można normalnie żyć.

genialna przyjaciolka scena
To tło historyczno-obyczajowe to największy atut produkcji. Do tego dochodzi bardzo ładne kadrowanie i dobra obsada. Zwłaszcza debiutująca Gaia Girace robi wrażenie. Ciekawy typ urody.
Kiedyś znajomi mówili, że jestem wielkim fanem produkcji HBO. Przez te lata oglądania różnych seriali muszę się z tą opinią (w końcu) pogodzić. Większość produkcji HBO trafia w mój gust.
Genialną przyjaciółkę oceniam na osiem i liczę na kontynuację.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top