"Myślisz, że morderstwo to afrodyzjak?"
Śmiertelna pułapka

Nowości na stronie

Saga Winlandzka Tom 7
Tina - 1993
Niebezpieczni dżentelmeni - 2022
Siedmiu królów musi zginąć - 2023
Zabójcze wesele - 2023
Justified: Bez przebaczenia sezon 2
Dallas Barr
Czerwony smok - Thomas Harris
Wonder Woman: Tom 2
Dziewczyna z Panamy
Wydział 7 - pakiet 1-6
Zew krwi - 2020
Płaszcz i szpony. Integral II
Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji

detektyw s 3

Detektyw,
(True Detective) - sezon 3;
- twórca: Nic Pizzolatto;
- HBO, 2019;
- wybrana obsada: Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher;
- gatunek: dramat, kryminał.

Po dłuższej przerwie Detektyw powrócił w wielkim stylu. Dłuższy czas realizacji pozwolił na lepsze dopracowanie scenariusza i stworzenie serialu, z którego HBO może być dumna.
Fabuła rozgrywa się w trzech, znacznie oddalonych od siebie okresach i dotyczy śledztwa w sprawie zaginięcia dwójki dzieci. Do zaginięcia dochodzi w latach osiemdziesiątych. Dwójka zwykłych dzieciaków jedzie na rowerach do kolegi, ale na miejsce nie dociera. Chłopiec zostaje dosyć szybko znaleziony martwy, ale po dziewczynie nie ma najmniejszego śladu. Kto jest winny? Ktoś z mieszkańców, czy też ktoś przejezdny. Dwaj detektywi (świetni Ali i Dorff) próbują rozwikłać zagadkę coraz bardziej pogrążając się w mrocznych sekretach mieszkańców. Jest wiele dziwnych, niepokojących tropów, ale żaden z nich nie przybliża do rozwiązania sprawy. Nie udało się w latach osiemdziesiątych, ani początkiem lat dziewięćdziesiątych.. może po latach się to uda? Nowe czasy, nowe spojrzenie na dowody i ludzi zaangażowanych w sprawę.

detektyw s 3 scena
Detektyw to nie tylko próba rozwiązania sprawy - to także ewolucja (czasem zaskakująca) głównych bohaterów. Nieudane śledztwo mocno odbija się na ich karierach i życiu osobistym. Piętnuje ich. Widzimy też jak łatwo społeczność feruje wyroki... byle tylko rozwiązać sprawę i znów poczuć się bezpiecznie. Takie ujęcie sprawy mnie fascynuje - nie liczy się prawda, ale okoliczności sprawy i jej oddziaływanie na kariery (policyjne, polityczne) i lokalne społeczności. Cieszy mnie, że ten motyw coraz mocniej jest akcentowany w opowiadanych historiach.
Finał trzeciego sezonu może dla wielu być zaskakujący i jednocześnie rozczarowujący. Tyle tropów, tyle wątków a prawda? No cóż. Czasem jest bliżej niż nam się wydaje. A ludzie, po bliższym poznaniu, pokazują nam swoje mroczne sekrety. W miasteczku Ozark każdy ma swoją historię do opowiedzenia.
Trzeci sezon Detektywa zasługuje na pełne dziesięć. Świetny scenariusz, aktorstwo, piękne zdjęcia i niepowtarzalny klimat. Ocena nie mogła być inna.
dziesięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top