"Po­wie­działbym, że piękna, wie­czna i ro­man­tyczna jest tyl­ko miłość... niespełniona. "
Woody Allen

Nowości na stronie

Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021

detektyw s 3

Detektyw,
(True Detective) - sezon 3;
- twórca: Nic Pizzolatto;
- HBO, 2019;
- wybrana obsada: Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher;
- gatunek: dramat, kryminał.

Po dłuższej przerwie Detektyw powrócił w wielkim stylu. Dłuższy czas realizacji pozwolił na lepsze dopracowanie scenariusza i stworzenie serialu, z którego HBO może być dumna.
Fabuła rozgrywa się w trzech, znacznie oddalonych od siebie okresach i dotyczy śledztwa w sprawie zaginięcia dwójki dzieci. Do zaginięcia dochodzi w latach osiemdziesiątych. Dwójka zwykłych dzieciaków jedzie na rowerach do kolegi, ale na miejsce nie dociera. Chłopiec zostaje dosyć szybko znaleziony martwy, ale po dziewczynie nie ma najmniejszego śladu. Kto jest winny? Ktoś z mieszkańców, czy też ktoś przejezdny. Dwaj detektywi (świetni Ali i Dorff) próbują rozwikłać zagadkę coraz bardziej pogrążając się w mrocznych sekretach mieszkańców. Jest wiele dziwnych, niepokojących tropów, ale żaden z nich nie przybliża do rozwiązania sprawy. Nie udało się w latach osiemdziesiątych, ani początkiem lat dziewięćdziesiątych.. może po latach się to uda? Nowe czasy, nowe spojrzenie na dowody i ludzi zaangażowanych w sprawę.

detektyw s 3 scena
Detektyw to nie tylko próba rozwiązania sprawy - to także ewolucja (czasem zaskakująca) głównych bohaterów. Nieudane śledztwo mocno odbija się na ich karierach i życiu osobistym. Piętnuje ich. Widzimy też jak łatwo społeczność feruje wyroki... byle tylko rozwiązać sprawę i znów poczuć się bezpiecznie. Takie ujęcie sprawy mnie fascynuje - nie liczy się prawda, ale okoliczności sprawy i jej oddziaływanie na kariery (policyjne, polityczne) i lokalne społeczności. Cieszy mnie, że ten motyw coraz mocniej jest akcentowany w opowiadanych historiach.
Finał trzeciego sezonu może dla wielu być zaskakujący i jednocześnie rozczarowujący. Tyle tropów, tyle wątków a prawda? No cóż. Czasem jest bliżej niż nam się wydaje. A ludzie, po bliższym poznaniu, pokazują nam swoje mroczne sekrety. W miasteczku Ozark każdy ma swoją historię do opowiedzenia.
Trzeci sezon Detektywa zasługuje na pełne dziesięć. Świetny scenariusz, aktorstwo, piękne zdjęcia i niepowtarzalny klimat. Ocena nie mogła być inna.
dziesięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top