"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999
Żegnaj Laleczko - 1975
Free Guy - 2021

suspiria

 

Suspiria - 2018;
- reżyseria: Luca Guadagnino;
- scenariusz: David Kajganich;
- wybrana obsada: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Jessica Harper, Chloë Grace Moretz; 
- gatunek: horror.

Młoda,piękna i utalentowana baletnica trafia do renomowanej berlińskiej szkoły tańca. Susie wie, że czekają ją mordercze treningi, wysokie oczekiwania i wielkie poświęcenie - nie ma pojęcia, że szkoła to coś więcej niż tylko taniec.. taniec nie jest celem samym w sobie, to narzędzie do rozbudzenia tajemnych sił. Swoiste danse macabre.
Suspiria to remake filmu z 1977 roku - ponoć dosyć udany - nie widziałem oryginału więc nie będę się odnosił do tej tezy.

suspiria scena
Obraz Guadagnino to hermetyczna forma, inspiracje wieloma filmami grozy i kompletnie zakręcona fabuła. O ile doceniam grę aktorską (Dakota i kilka ról Swinton), zamknięte przestrzenie, znakomitą choreografię to fabuła kompletnie do mnie nie trafia. Pewnie można ten film interpretować na miliony sposobów (matriarchat, siły pierwotne, tajemnica, rytuały przejścia, odniesienia do II Wojny Światowej), ale sam nie czuję się na siłach by to robić. Wprowadzona alegoryczność i wielopoziomowa symbolika mnie przerastają. Może na studiach bym się o to pokusił i pewnie zaliczyłbym bym ten tytuł do wydmuszek - dziś nie będę tego robić (ale otaguję odpowiednio). Wizualnie Suspiria może się podobać, ale czy zachwyca? Osobiście nie czułem wielkiego wow. Za to czułem zmęczenie seansem - film jest zdecydowanie za długi.
Całość oceniam na słabe sześć.
szesc
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top