"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016

granica

Granica,
(Gräns) - 2018;
- reżyseria: Ali Abbasi;
- scenariusz: Ali Abbasi, Isabella Eklöf;
- wybrana obsada: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson;
- gatunek: fantasy, thriller, romans.

Zdeformowana Tina pracuje jako pracownik służby celnej. Kobieta ma niecodzienny talent - dzięki mocno wyczulonemu węchowi potrafi odczytywać ludzkie emocje (strach, wstyd, niepokój) a to sprawia, że ma wysoką wykrywalność w swojej pracy. Ludzie różne rzeczy przemycają. Pewnego dnia poznaje mężczyznę (Vore), który jest nią bardzo zainteresowany. Vore odsłania przed Tiną prawdziwe oblicze otaczającego świata. Pokazuje jej również czym jest miłość. Kobieta odkrywa, że wiele lat była okłamywana.
Obraz Abbasi'ego budzi moje skrajne emocje. Z jednej strony doceniam problematykę poruszoną w tym filmie. Problem człowieczeństwa, roli kobiety i mężczyzny w związku i społeczeństwie, kwestie szacunku dla odmienności i wszechogarniającą, aczkolwiek nie zawsze nazwaną, potrzebę bliskości. Zadaje też poważne pytania dotyczące tożsamości. Czy definiuje nas kod DNA czy też wychowanie i normy społeczne? Ważne kwestie podane w formie, która kompletnie mi nie pasowała.

granica scena
Przede wszystkim w filmie znalazło się za wiele udziwnień. Przeciągane sceny, mozolna akcja, ale także kompletnie niepotrzebne ujęcia (dziecko w lodówce czy też scena z penisem). Może i one są istotne dla budowania wymyślonej rzeczywistości, ale całkowicie przyćmiły fabułę. Rozumiem, że reżyser wiele chciał przekazać w tym filmie (może za wiele), ale skoro wybrał to medium to, mimo wszystko, powinien więcej uwagi poświęcić narracji. W mojej ocenie ona kuleje.
Wszyscy recenzenci zachwycają się tym tytułem. Podkreślając niebanalność, temat i realizację. Jedynie zachwyty nad charakteryzacją mogę podzielić z całą resztę niestety się nie zgadzam. Kolejny raz stoję przed dylematem: jak to nie zachwyca skoro zachwyca?
Oceniam na pięć.
pięć
Poniżej tradycyjnie zwiastun

 

Komentarze

Back to top