"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

swat s 1

S.W.A.T. - jednostka specjalna,
(S.W.A.T.),
- CBS, sezon 1, 2017-2018;
- twórcy: Aaron Rahsaan Thomas, Shawn Ryan;
- wybrana obsada: Shemar Moore, Jay Harrington, Alex Russell, Lina Esco, Kenny Johnson, Stephanie Sigman, David Lim, Patrick St. Esprit;
- gatunek: dramat, kryminał, akcja.

Oczekiwania związane z tym serialem miałem całkiem spore oczekiwania. Zwłaszcza, że jego twórcą jest Shawn Ryan - człowiek, który stworzył świetny The Shield, pełen akcji The Unit oraz dobry policyjny dramat The Chicago Code. Na swoim koncie ma też wiele tytułów, które dopiero planuję obejrzeć, ale po S.W.A.T. już nie jestem tak optymistycznie nastawiony.
Serial opowiada o jednostce S.W.A.T., która pod dowództwem nowego szefa stara się zapewnić bezpieczeństwo w mieście. Sprawdzają się jako grupa uderzeniowa, ale co ciekawe, realizują też śledztwa. Takie zbudowanie akcji sprawiło, że mamy typowy serial proceduralny. To mały zawód, ale liczyłem jeszcze na to, że będzie jakiś wyróżniający się wątek główny. Nie doczekałem się. Niby są wydarzenia, które ciągną się przez cały sezon, ale są nudne i kompletnie bez wyrazu. Nawet konflikt pomiędzy gliniarzami i czarnoskórymi nie ma w tym tytule charakteru. Fabularnie serial nie zaskakuje na żadnym poziomie.

swat s 1 scenaJeszcze gorzej sprawa ma się z dialogami. Zero przekleństw, zero dwuznaczności, a dłuższe kwestie są porozdzielane na kilku bohaterów. Mamy do czynienia z totalnym ugrzecznieniem bohaterów, którym ewidentnie brak wyrazistości. No i te wspomnienia. "Ja też w życiu miałem ciężko, ale patrz jakim jestem świetnym gliniarzem. Ty też tak możesz, wystarczy... itp". Te teksty to totalna porażka.
Czy serial ma jakieś zalety? A i owszem - całkiem dobrze nakręcone sceny akcji, nie są może zbyt urozmaicone, ale mogą się podobać. To tyle.
Oceniam na cztery.
cztery
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top