"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker
Małe kobietki - 2019
Zemsta Hrabiego Skarbka
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - 2021

rodziny sie nie wybiera

Rodziny się nie wybiera,
(La ch'tite famille) - 2018;
- reżyseria: Dany Boon;
- scenariusz: Dany Boon, Sarah Kaminsky;
- wybrana obsada: Dany Boon, Line Renaud, Laurence Arné, Valérie Bonneton, Guy Lecluyse, François Berléand, Pierre Richard;
- gatunek: komedia.

Valentin jest projektantem wnętrz, który tworzy designerskie meble dla paryskich wyższych sfer. Ma niewątpliwy talent, a jego projekty świetnie się sprzedają. Valentin jest uważany za rodowitego paryżanina, ale tak naprawdę projektant pochodzi z biednej prowincji. Jest to jego największa tajemnica, która nie może ujrzeć świata dziennego. Wygodne i ułożone życie gwałtownie ulega zmianie gdy Valentina odwiedza rodzina (matka i brat z rodziną) a sam Valentin potrącony przez samochód traci pamięć.
Dany Boon kolejny raz pokazuje nam Francję kontrastów. Bogata stolica i pogardzana (nazywajmy rzecz po imieniu) prowincja. Proste życie w kontrze do wysublimowanych postaw wyższych sfer. Proste funkcjonalne meble przeciw designerskim potworkom, które może i jakoś wyglądają, ale funkcjonalność jest kwestią tylko umowną. To pierwsza warstwa filmu, głębsza i bardziej istotna opowiada o znaczeniu więzi rodzinnych i budowaniu własnej tożsamości. Czy można być szczęśliwym w oderwaniu od swoich korzeni? Czy może lepiej zerwać pępowinę? Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi.

rodziny sie nie wybiera scena
Boon pokazując skrajności przypomina nam o podstawowych wartościach i sztuczności modnego świata. To jego kolejny film, który opowiada o tym samym, ale nie mam wrażenia by się powtarzał.. chciałbym by takich filmów było więcej, ale by było w nich więcej szacunku dla przedstawianych grup społecznych.
Ciekawostka. W filmie wystąpił Pierre Richard - wieki nie widziałem filmu z tym aktorem ;)
Oceniam na mocne siedem. Byłoby więcej, ale tempo akcji w drugiej połowie filmu trochę za bardzo spowalnia.
siedem
Poniżej zwiastun.

 

Komentarze

Back to top