"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

miasteczko twin peaks s 1

Miasteczko Twin Peaks,
(Twin Peaks);
- twórcy: David Lynch, Mark Frost;
- muzyka: Angelo Badalamenti;
- sezon 1, 1990;
- wybrana obsada: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Sheryl Lee;
- gatunek: dramat, thriller.

Jaki Nowy Rok taki cały rok - ciekawe czy to prawda? Jeśli tak to zapowiada się nadrabianie klasyków. 2019 rozpocząłem od pierwszego sezonu Miasteczka Twin Peaks. Kultowy serial, który był mi znany od zawsze. Znany, ale to nie znaczy, że coś pamiętałem z fabuły. Nawet nie pamiętam czy kiedyś obejrzałem całość. Kojarzyłem, że jest Laura Palmer i że została zabita. Kojarzyłem też fakt, że twórcą serialu jest Lynch oraz genialny soundtrack. Kaseta z Twin Peaks (nie wnikam czy miała hologram czy nie) była przez Szostoków wielokrotnie wałkowana. Pamiętałem też czołówkę. Kompletnie nic z fabuły i z klimatu.
Małe miasteczko, w którym zostają znalezione zwłoki Laury Palmer. Ciało było okaleczone i porzucone w folii. W tym samym czasie zostaje znaleziona druga dziewczyna, która była brutalnie zgwałcona. Wszystko wskazuje na to, że to sprawka jednej osoby. Sprawę prowadzi miejscowy szeryf oraz agent specjalny Dale Cooper. Pierwszy epizod sugeruje nam, ze mamy do czynienia z serialem kryminalnym, ale szybko orientujemy się, że Lynch i Frost fundują nam całkiem inną rozrywkę. Zbrodnia jest i to nie ulega wątpliwości, ale czy sprawca bądź sprawcy zostaną zatrzymani? Fabuła serialu przybliża nas do prawdy, ale po drodze wiele opowiada nam o lokalnej społeczności. Tutaj każdy ma swoje drugie życie i tajemnice, a związki pomiędzy mieszkańcami są niejednoznaczne i często mocno skomplikowane.

miasteczko twin peaks s 1 scena
Sielskie miasteczko, które tak zachwyca agenta Cooper'a (pyszna kawa, placek z wiśniami i te drzewa) ma wiele tajemnic, a życzliwość mieszkańców skrywa mroczne tajemnice. Niby zwykłe miasteczko, ale czujemy, że jest trzymane w garści przez nieznaną siłę. Czy to zło w czystej postaci? A może tylko los? Myślę, że ten nieco odrealniony charakter historii to zasługa Lyncha, który w swoich fabuła często wprowadza takie elementy.
Serial, pomimo swoich lat, wciąga, intryguje oraz czaruje widza. Pragniemy poznać przyczyny śmierci Laury Palmer, ale też mamy świadomość, że poznawanie prawdy stawia więcej znaków zapytania niż daje odpowiedzi.
Za narrację, klimat, niebanalność oraz świetny soundtrack sezon oceniam na dziesięć.

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top