"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

jeszcze dzien zycia

Jeszcze dzień życia,
(Another Day of Life) - 2018;
- reżyseria: Damian Nenow, Raúl de la Fuente;
- scenariusz: Raúl de la Fuente, Amaia Remírez;
- dubbing: Marcin Dorociński, Olga Bołądź, Arkadiusz Jakubik;
- gatunek: animacja, dokumentalny.

Angola, lata siedemdziesiąte dwudziestego wieku. Portugalczycy wyjeżdżają do domu, a kraj staje się kolejnym teatrem zimnej wojny. W tym czasie w Angoli przebywa polski korespondent PAP Ryszard Kapuściński. To on informuje świat o tym, że wojska południoafrykańskiej znajdują się na terytorium Angoli. Angola mogła być krajem, który pierwszy zrzucił jarzmo kolonialistów. Jednak ogłoszenie niepodległości nie oznaczało pokoju. Wojna domowa trwała jeszcze 27 lat. Ile by trwała gdyby wielkie mocarstwa się nie zaangażowały, a ile gdyby o sytuacji nie informowali dziennikarze? Tego nie wiemy. Dziennikarz nie powinien chwytać za broń, ale w miarę możliwości rzetelnie opowiadać o wydarzeniach, których jest świadkiem. Można pisać z bezpiecznego (choć nie zawsze) hotelu, a można, jak Kapuściński, odważnie podążać do jądra wydarzeń.

jeszcze dzien zycia scena
Jeszcze dzień życia to ekranizacja powieści Kapuścińskiego opowiadającej o wydarzeniach w Angoli. Jest to animacja (świetna kreska przypomina mi trochę komiks), której fabuła została wzbogacona o wypowiedzi prawdziwych bohaterów tamtych wydarzeń, a także obrazy pokazujące niekreskówkową Angolę. Dziwne połączenie, które początkowo mnie drażniło, ale z czasem zrozumiałem, że było genialne. Dzięki niemu przedstawione wydarzenia wciągały, ale zarazem były realne. Gdy mowa o śmierci to wiemy, że ta śmierć jest prawdziwa, że naprawdę miała miejsce.
Jeszcze dzień życia nie ma zbyt mocnej promocji, ale jeśli macie możliwość obejrzenia tego filmu to zdecydowanie polecam. Warto sobie przypomnieć czym są wojny domowe.
Oceniam na osiem minus.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top