"Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję"
Kogel-mogel II

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

cast away

Cast Away - poza światem,
(Cast Away) - 2000;
- reżyseria: Robert Zemeckis;
- scenariusz: William Broyles Jr.;
- wybrana obsada: Tom Hanks, Helen Hunt;
- gatunek: dramat.

Po wielkim sukcesie Forresta Gumpa nie może być zaskoczeniem fakt, iż Zemeckis chciał powtórzyć sukces. Przepis wydawał się prosty. Ten sam aktor, utalentowany scenarzysta i historia jednostki, która samotnie zmaga się z przeciwnościami losu. Sukces gwarantowany - pytanie czy nie za mały?
Coś o fabule.
W wyniku katastrofy lotniczej pracownik firmy kurierskiej (FedEx - nazwa musiała paść) zostaje wyrzucony na brzeg malutkiej wyspy. Szybko okazuje się, że jest jedynym ocalałym a pomoc nie nadciąga. Pierwsze dni mijają pod znakiem niedowierzania, ale także nadziei, z czasem bohater rozumie, że przeżycie na wysepce będzie wymagało od niego wielkiej pracy. Największym problemem nie jest brak jedzenie tudzież skrajne warunki pogodowe. Problemem jest przede wszystkim samotność. Człowiek przyzwyczajony do bezustannego kontaktu z innymi nagle zostaje go brutalnie pozbawiony. Cisza coraz bardziej wypełnia głowę rozbitka. Nie zdradzę chyba tajemnicy, że po kilku latach samotności nasz bohater podejmuje ostateczną próbę uwolnienia się z wyspy i cudem zostaje uratowany. Następuje kolejne zderzenie kultur. Wyciszony i odmieniony człowiek znów wraca do zgiełku miasta, które jest inne niż we wspomnieniach.

cast away scena
Co jest lepsze: natura czy cywilizacja? Ten temat często pojawia się w popkulturze (Robinson Crusoe, Tarzan) i trudno jednoznacznie oceniać. W Cast Away również nie ma ostatecznej oceny. Nacisk jest postawiony na coś innego. Wspomniana samotność, upływ czasu i pewna śmieciowość cywilizacji. To jest doskonale widoczne podczas rozpakowywania paczek z rozbitego samolotu kurierskiego. Mnóstwo kompletnie niepotrzebnych rzeczy. Chyba lubimy się nimi otaczać. Może warto się nad tym zastanowić?
Wracając do zadanego pytania kilka zdań wcześniej. Uważam, że Zemeckis'owi się udało. Zrobił kolejny, znakomity film, a Tom Hanks dostał rolę, w której znów mógł się wykazać.
Jestem przekonany, że gdyby nie Crowe (Gladiator) to Tom zdobyłby Oscara.
Oceniam na mocne osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top