"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

rojst

Rojst - 2018
- twórcy: Jan Holoubek, Kasper Bajon;
- Showmax, mini serial
- wybrana obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Agnieszka Żulewska, Wojciech Machnicki, Jacek Beler, Zbigniew Waleryś;
- gatunek: dramat, kryminał.

Lata osiemdziesiąte dwudziestego wieku, małe miasto gdzieś w zachodniej Polsce (fikcyjne). W pobliskim lesie dochodzi do brutalnego mordu, w którym ginie działacz sportowy oraz prostytutka. Milicja po krótkim śledztwie znajduje winnego. Sprawa zakończona. Wszystkie elementy układanki pasują, a te które nie pasują można wyrzucić. I właśnie tymi elementami niepasującymi interesują się dwaj dziennikarze. Miejscowy, doświadczony wyga oraz młody przyjezdny chłopak, który właśnie rozpoczyna karierę. Panowie dosyć szybko dostają sugestię, że warto o tej sprawie zapomnieć i lepiej nie pytać dlaczego. Ludzie znikają, umierają - po co drążyć temat?

rojst scena
Rojst jest pierwszą fabularną produkcją Showmax, którą obejrzałem i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Serial ma kilka niezaprzeczalnych plusów. Świetne aktorstwo (Seweryn, Ogrodnik, ale nie tylko oni), bardzo klimatyczne zdjęcia, oryginalna czołówka oraz niesamowicie dobrze oddany klimat lat osiemdziesiątych PRL. Do największych zalet należy jednak intryga, która jest wielowymiarowa i niebanalna tworząca gęsty i ponory klimat. Początkowo niezależne wątki splatają się i rozplatają tworząc niesamowity obraz powiązań.
Do plusów też zaliczam mocne zakończenia poszczególnych epizodów. To kolejny dowód na to jak sposób dystrybucji wpływa na rozwiązania fabularne.
Jednak jest też minus. Finałowy (piąty) odcinek trochę rozczarowuje. Intryga mogła mieć mocniejsze rozwiązanie. Uważam, że opowieść została zbyt szybko zakończona i dodano do niej za dużo melodramatycznych scen. A może to odzywa się moje malkontenctwo?
Jako ciekawostkę dodam, że większość zdjęć była kręcona w Katowicach.
Oceniam na słabe osiem (siedem plus).
osiem
Na koniec notki trzy materiały wideo.
Zwiastun, intro serialu oraz piosenka promująca (Brodka śpiewająca utwór Trojanowskiej)

Komentarze

Back to top