"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

ksiegarnia z marzeniami

Księgarnia z marzeniami,
(The Bookshop) - 2017;
- reżyseria: Isabel Coixet;
- scenariusz: Isabel Coixet;
- wybrana obsada: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson, Honor Kneafsey;
- gatunek: dramat.

Ekranizacja powieści Penelope Fitzgerald.

Małe angielskie miasteczko, późne lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku.
Florence, po wielu latach samotności i rozpaczy po zmarłym mężu postanawia spełnić swoje marzenie i otworzyć malutką księgarnię. Miejsce, w którym tacy jak ona będą mogli znaleźć chwilę wytchnienia. Pomysł, a zwłaszcza jego lokalizacja, nie bardzo podoba się miejscowej bogaczce, która wszelkimi możliwymi sposobami próbuje przekonać Florence, że lepszym miejscem będzie inne miasteczko. Konfrontacja pomiędzy kobietami jest nieuchronna. Stawką jest nie tylko księgarnia, ale także lokalna społeczność. Mieszkańcy może nie powinni zbyt dużo czytać. Czytanie szkodzi.
Księgarnia z marzeniami to film, który pod względem wizualnym zachwyca na każdym kroku. Piękne plenery, charakteryzacje i księgarnia, która swoim urokiem zachwyca każdego miłośnika książek. Aktorsko również jest bardzo dobrze, postaci są dobrze zbudowane a każda z nich ma swój niepowtarzalny rys.

ksiegarnia z marzeniami scena
Urzekające jest też przypomnienie jakie powieści wtedy się czytało i jaki miały wpływ na ówczesne społeczeństwo (Bradbury, Nabokov). Na wielki plus zaliczam też narrację prowadzoną z off'u. Te wszystkie wspomniane elementy budują bardzo dobry klimat. Niestety brakuje jeszcze jednego składnika by był udany film. Brak tu porywającej historii. Narracja ma wolne tempo (to nie wada), a główny wątek jest nudny i beznamiętny - na to już nie można przymykać oka. Ta historia miała w sobie potencjał na znakomity film. Tym razem Coixet nie wyszło.
Oceniam na sześć
szesc
Poniżej zwiastun
Komentarze

Back to top