"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

tombstone

Tombstone;
- reżyseria: Kevin Jarre, George P. Cosmatos;
- scenariusz: Kevin Jarre;
- wybrana obsada: Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott, Bill Paxton, Jason Priestley, Dana Delany, Michael Biehn, Jon Tenney;
- gatunek: western, dramat, na faktach.

Wyatt Earp - legendarny stróż prawa z czasów Dzikiego Zachodu. Osoba, która rozbudza wyobraźnię, a jej życie jest idealnym materiałem na scenariusz filmowy.
W 1993 roku premierę miał opisywany Tombstone a w 1994 Wyatt Earp z Costnerem (tu o nim piszę). W mojej ocenie oba zasługują na uwagę.
Fabuła.
Wyatt postanawia zerwać z szeryfowaniem i razem z braćmi udaje się do Tombstone, gdzie chce zacząć nowe życie. Bardziej dostatnie i mniej niebezpieczne. Pech (a może wszędzie tak by było?) sprawia, że bracia trafiają do miasteczka, w którym grasuje niebezpieczna banda. Mieszkańcy żyją w strachu a prawo.. cóż to tylko pusty frazes.
Wyatt początkowo nie chce się angażować, ale sprawa ulega zmianie gdy jego brat nie mogą więcej tolerować bezprawia zgadza się zostać lokalnym szeryfem.

tombstone scena

Wypadałoby porównać ten film z Wyatt Earp'em z 1994. Oba są bardzo sprawnie zrealizowane. Mają niezłe, ale nie błyskotliwe fabuły, ale też w obu brak efektu wow. Tombstone wydaje się być ciut lepszy, ale nie mogę się przekonać do Russell'a z wąsem. Obraz z 1994 próbuje opowiedzieć całe życie Earpa, a to sprawia, że tempo akcji momentami spada, natomiast Tombstone skupia się tylko na jednej fragmencie życia (lata 80-te XIX wieku) braci Earp. Jest mocniejsze skondensowanie akcji, a to sprawia, że widzowi trudniej oderwać się od ekranu.
Za Tombstone przemawia też o wiele bardziej wyrazisty aktorski drugi plan. Zwłaszcza Val Kilmer pokazał swoje aktorskie możliwości. W mojej ocenie to jedna z jego lepszych ról. Co ciekawe, pierwotnie jego postać miała zostać obsadzona przez Defoe, ale wytwórnia oprotestowała tą decyzję. Poszło o udział Defoe w kontrowersyjnym Ostatnim Kuszeniu Chrystusa.
Kończąc - Tombstone oceniam na niepewną ósemkę.
osiem

Na koniec ciekawostka. Tombstone jest jednym z bardziej dochodowych westernów.
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top