"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

czwarty protokol

Czwarty protokół,

(The Fourth Protocol) - 1987;
- reżyseria: John Mackenzie;
- scenariusz: George Axelrod, Frederick Forsyth;
- wybrana obsada: Michael Caine, Pierce Brosnan, Joanna Cassidy;
- gatunek: thriller, szpiegowski.

Ekranizacja powieści Frederick'a Forsyth'a. Od razu zaznaczę, że niezbyt udana ekranizacja. Forsyth, który przerobił własną powieść na scenariusz (wywalając część materiału) nie udźwignął zadania. Narracja filmowa rządzi się innymi prawami niż narracja literacka.
Głęboko zakonspirowany rosyjski agent (Brosnan) wyrusza do Anglii. Ma przygotować oraz podłożyć bombę atomową w okolicy amerykańskiej bazy wojskowej. Wina za wybuch spadłaby oczywiście na Amerykanów co mocno wpłynęłoby na stosunki pomiędzy sojusznikami, ale także przełożyłoby się na wybory w Anglii. Krajowi grozi wieloletnia destabilizacja i polityczna anarchia.

czwarty protokol scena
Na tropie agenta jest niezbyt lubiany przez ówczesne szefostwo John Preston - brytyjski agent MI6. Preston nie tylko walczy z wrogim agentem, ale także musi odkryć źródło przecieków w strukturach brytyjskich służb.
Fabuła wydaje się być interesująca, ale sposób wykonania niestety nie porywa. Fillm, pomimo dobrych momentów i fajnej obsady, nuży i nie zostaje w pamięci na dłużej.
Jak dla mnie pozycja tylko dla fanów gatunku.
Oceniam na pięć.
pięć
Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Back to top