"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

rain man

Rain Man - 1988;
- reżyseria: Barry Levinson;
- scenariusz: Ronald Bass, Barry Morrow;
- wybrana obsada: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino;
- gatunek: dramat, komedia.

Podczas seansu Absolwenta olśniło mnie, że młody Dustin bardzo przypomina mi młodego Cruisa. I tak zaczęły się rozważania, który z aktorów jest wyższy? Można to sprawdzić w wikipedii, ale można też obejrzeć film, w którym obaj panowie wystąpili. I tak oto przypomniałem sobie o Rain Man'ie.
Charlie jest młodym biznesmenem, który właśnie dopina sprzedaż kilku luksusowych samochodów. Pewny siebie facet, w którego życiu wszystko w miarę się układa. Charlie dowiaduje się, że zmarł jego ojciec - panowie byli z sobą poróżnieni, ale nie na tyle by nie jechać na pogrzeb. W tym momencie dowiadujemy się, że Charlie ma jednak uczucia. Podczas odczytywania testamentu mężczyzna dowiaduje się, że większość majątku ojca trafiła do specjalnego funduszu inwestycyjnego. Szybkie śledztwo kończy się odkryciem, że Charlie ma brata, o którym nic nie wie.

rain man scena
Raymond (brat) cierpi na autyzm i od wielu lat znajduje się w zamkniętym ośrodku, który gwarantuje mu bezpieczeństwo. Charlie chce zdobyć majątek ojca i chce przekonać brata do zrzeczenia się dziedzictwa. Porwanie wydaje się być dobrym pomysłem. Podczas podróży bracia odkrywają wspólne wspomnienia i zaczynają się akceptować, a nawet lubić.
Co ciekawe Rain Man miał problemy podczas powstawania. Zmieniali się reżyserzy, scenarzyści a i sami aktorzy wątpili w sukces komercyjny filmu. Na szczęście nie zaszkodziło im to fenomenalnie zagrać. Dustin w roli autystycznego Raymonda nie przeszarżował. Nie było za dużo nerwowych tików, dziwnych zachowań i komediowych (prześmiewczych w odbiorze) nut, aktor postawił na ukazanie zagubienia bohatera w otaczającym świecie. Nie łatwiejszą rolę miał Tom. Rocznikowo młodszy od Dustina musiał pokazać bohatera, który wie czego chce w życiu, zdecydowanego, nastawionego na działanie, ale też zmieniającego się pod wpływem relacji z bratem. Charlie odkrywa, że również ma uczucia oraz że też można go zranić. Tom zagrał świetnie, ale z Dustinem nie miał szans.
Rain Man został nagrodzony czterema Oscarami i obecnie zaliczany jest do kanonu filmów, które każdy powinien znać. Jeden z ważniejszych tytułów 'Filmu drogi'.
Oceniam na dziesięć.
dziesięć
Wracając to wątku z początku notki - Tom jest wyższy.
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top