Ułatwienia dostępu

Sprawa Kramerów - 1979

sprawa kramerow

Sprawa Kramerów,
(Kramer vs. Kramer) - 1979;
- reżyseria: Robert Benton;
- scenariusz: Robert Benton;
- wybrana obsada: Dustin Hoffman, Meryl Streep, Jane Alexander;
- gatunek: dramat, sądowy, obyczajowy;

 

Miałem dzień z Dustinem teraz pora na notki o obejrzanych filmach.
Małżeństwo Kramerów. On dużo pracuje, godnie zarabia. Ona, w domu wychowuje synka. Zwyczajna rodzina, która powiela schematy. Wszystko się zmienia gdy Ona postanawia odejść. Z dnia na dzień pakuje rzeczy i opuszcza rodzinę. Syna także. Potrzebuje odnaleźć siebie. On próbuje połączyć zawodowe obowiązki z opieką nad synem. Nie jest łatwo bo doba ma za mało godzin a synek potrzebuje uwagi.
"Czy mama odeszła bo byłem zły? "

sprawa kramerow scena
Obaj muszą się nauczyć z sobą żyć, rozumieć się, ale przede wszystkim poradzić sobie z porzuceniem.
Po kilkunastu miesiącach codzienność wydaje się być ustabilizowana i w tym momencie wraca Ona. Teraz już wie, że kocha syna i chce go odzyskać.
Sprawa Kramerów to film, który w trochę ascetyczny sposób opowiada historię. Nie bazuje na niskich emocjach, unika szufladkowania, ale jednocześnie jest w nim wyczuwalna cała paleta emocji. Nie wszystkie są nazwane, ale przecież faceci nie muszą wszystkiego nazywać po imieniu. Pewne rzeczy się zwyczajnie dzieją.
Świetna historia i bardzo dobra rola Dustina Hoffmana. Meryl w tym filmie jest postacią zdecydowanie drugoplanową co nie znaczy, że źle zagrała. Meryl podobnie jak i Hoffman za ten film zdobyła Oscara. W sumie Sprawa Kramerów zdobyła ich aż pięć. To sporo jak na dramat sądowy.
Pozycja obowiązkowa, którą oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun