"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021

han solo

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie,
(Solo: A Star Wars Story) - 2018;
- reżyseria: Ron Howard;
- scenariusz: Lawrence Kasdan, Jon Kasdan;
- wybrana obsada: Alden Ehrenreich, Joonas Suotamo, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton, Phoebe Waller-Bridge, Warwick Davis;
- gatunek: science fiction, przygodowy.

Ileż hejtu w necie się pojawiło gdy Alden Ehrenreich został obsadzony w roli Han'a Solo. W zasadzie to głównym zarzutem był fakt, że nie jest Harrison'em Ford'em. Przyznaję, że totalnie nie rozumiem tej złości "fanów" Ford'a. Trudno sobie wyobrazić by staruszek Ford cały czas biegał z gnatem na ekranie i udawał młodzieniaszka.
Sam wielkiej wagi do tego nie przykładałem. Postać Han'a Solo traktuję jak James'a Bond'a - w pełni akceptuję, że z czasem trzeba wymienić aktora by nie zamykać serii. Toż to oczywista oczywistość. Po premierze filmu pojawiła się kolejna fala krytyki. Dlaczego w tym filmie jest tylko jeden epizod z życia Solo? Naprawdę trzeba tłumaczyć takie truizmy? Jest jeden - bo to kino przygodowe, a z drugiej strony nie warto zamykać sobie drogi na potencjalne kontynuacje. To była bardzo dobra kalkulacja - jeśli Alden się przyjmie to nakręcimy kolejne odsłony, a może nawet go obsadzą w którejś części Indiany Jones'a? Kto wie, kto wie.

han solo scena 1
Han'a poznajemy jako młodzieńca, który próbuje z dziewczyną się wyrwać z niewolniczej planety. Plan udaje się w połowie - Han odlatuje, a Qi'Ra (Emilia Clarke) zostaje. Młody Solo przysięga sobie, że zrobi wszystko by odzyskać dziewczynę.
Najpierw jednak musi zdobyć potrzebne środki i możliwości uratowania dziewczyny.
Szybko dostrzega, że poza "rodzinną" planetą obowiązują takie same zasady. Wszechświatami rządzą silniejsi i poważaniu mają maluczkich.
Fabuła Han'a Solo odpowiada nam na kilka podstawowych pytań. Jak Solo poznał Chewbacca'ę oraz skąd w nim taka wielka miłość do Sokoła Millenium. W mojej ocenie to całkiem dużo.
Warto na ten film spojrzeć w całkowitym oderwaniu od Gwiezdnych Wojen, gdy zapomnimy, że jest to element cyklu zaczniemy dostrzegać, że mamy do czynienia z bardzo dobrym kinem przygodowym, w którym akcja dokonuje ostrych zwrotów, a bohaterowie wielokrotnie zaskakują.
Warto też pamiętać kto pisał scenariusz do tego filmu. Lawrance Kasdan ma na swoim koncie między innymi Poszukiwaczy zaginionej Arki. Nadal macie wątpliwości, że to kino przygodowe?
Kilka słów o aktorstwie. Alden Ehrenreich nie jest Ford'em i sztuczna blizna tu nic nie pomoże, ale w roli Solo wypadł całkiem przyzwoicie. Jego postać miała zadziorność, poczucie humoru, ale nie została jakoś przekombinowana. Uważam to za plus. Alden jednak braknie w obliczu drugiego planu. Harrelson, Clarke czy też Glover odwalili kawał dobrej roboty. Nawet robot L3-37 miał w sobie fajny pazur.
han solo scena 2
W filmie Howard'a znajdziemy też kilka nie do końca przemyślanych scen i pomysłów fabularnych, ale i tak na seansie dobrze się bawiłem. A chyba o to w kinie przygodowym chodzi?
Oceniam na mocne osiem.
osiem

Film zanotował niezbyt udany start. Ponoć wyniki box office rozczarowują. Myślę jednak, że w dłuższej perspektywie film wyjdzie na swoje.
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top