"Ludzie samotni zawsze za dużo mówią"
Szalony Piotruś

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

pociag

Pociąg - 1959; 
- reżyseria: Jerzy Kawalerowicz;
- scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski;
- wybrana obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Helena Dąbrowska, Ignacy Machowski, Zbigniew Cybulski;
- gatunek: dramat.

Ci co przeżyli wojnę starają się o niej zapomnieć, ale nie jest to takie proste. Wydarzenia mogą blaknąć, ale ciężar wojny mocno wpływa na uczucia i relacje pomiędzy bohaterami.

Nocny pociąg z Warszawy na Hel. Przeważnie w takim składzie są ludzie, którzy realizują pewne marzenie, pewną tęsknotę. Wyjazd nad morze w pewnym rodzaju pełni funkcję katharsis. Przed szczęśliwym przybyciem nad Bałtyk pasażerów czeka jeszcze podróż. W pociągu, w małej przestrzeni ograniczonej czasowo jest zgromadzonych wiele osób, których nic, albo prawie nic nie łączy. Przypadkowa zbieranina, która jest pewnym przekrojem społeczeństwa współdzieli nie tylko wagony, ale także swoje wspomnienia i tęsknoty.

"Nikt nie chce kochać, wszyscy chcą być kochani"

Gdy pociąg rusza z Warszawy pasażerowie zaczynają rozmawiać. Pozornie rozmowy nie są o niczym ważnym, każdy nosi swój bagaż wspomnień. W pewnym momencie pasażerów zaczyna łączyć nie tylko tęsknota, ale także strach przed mordercą, który znajduje się w pociągu. Wątek kryminalny, pomimo sporej ekspozycji, zajmuje tu drugorzędne znaczenie. To raczej przypomnienie do czego może prowadzić miłość, albo jej brak.
W Pociągu wiele się mówi o uczuciach, ale te rozmowy, jak i same uczucia, nie są siłą napędową akcji. Jest nią tylko podróż i fakty. Rankiem, na Helu, każdy pójdzie w swoją stronę i szybko zapomni o podróży. To tylko etap przejściowy służący osiągnięciu celu.

pociag scena
W filmie kilkukrotnie młody chłopak grany przez Zbyszka Cybulskiego wskakuje do pociągu na ostatnią chwilę. Konduktor go upomina:
"Wsiadaj Pan, Pan nie może tak normalnie jak ludzie"
"Widziałem już takich mocnych z obciętymi nogami"
Jego słowa okazały się prorocze, a może to Cybulski za bardzo uwierzył w swoją rolę?
Pociąg oceniam na osiem.
osiem

Komentarze

Back to top