"Po­wie­działbym, że piękna, wie­czna i ro­man­tyczna jest tyl­ko miłość... niespełniona. "
Woody Allen

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

tomb raider

Tomb Raider - 2018;
- reżyseria: Roar Uthaug;
- scenariusz: Geneva Robertson-Dworet, Alastair Siddons;
- wybrana obsada: Alicia Vikander, Dominic West, Walton Goggins, Daniel Wu, Kristin Scott Thomas;
- gatunek: przygodowy.

O tym filmie było głośno przed premierą. Głównie za sprawą biustu Vikander. Po pierwszych materiałach z produkcji rozpoczęła się dyskusja o doborze aktorki. "Znawcy" jednoznacznie wypowiadali się o Vikander i producentach twierdząc, że nowy Tomb Raider całkowicie zrywa z chlubną tradycją serii. O tej chlubie może się nie będę wypowiadać.
Na seans poszedłem bo uwielbiam kino przygodowe, a seria Tomb Raider idealnie się wpisuje w moje klimaty. Muszę sobie przypomnieć tytuły z Jolie.
Larę poznajemy w centrum miasta, na sali treningowej. Buntująca się dziewczyna ledwo wiąże koniec z końcem, ale nie chce dopuścić do siebie wiedzy, że jej ukochany ojciec nie żyje. Tylko uznanie go za zmarłego umożliwi Larze na odziedziczenie wielkiej fortuny. Podczas wizyty w rodzinnej posiadłości dziewczyna odkrywa, że jej ojciec prowadził bardzo interesujące życie, a jego ostatnią fascynacją był grobowiec bogini śmierci. Lara bez wahania udaje się na poszukiwania ojca.

tomb raider scena
Lara ewoluowała - to już nie jest bezmyślna maszynka do zabijania, to utalentowana, i sprawna fizycznie dziewczyna, która często się waha, a jej decyzje bywają błędne, ale dzięki talentowi i pierońskiej dawce szczęścia Larze udaje się wyjść cało z każdej opresji. Coś Wam to przypomina? Nie? In... na Jo..es. Jak dla mnie nowy Tomb Raider to kobieca wersja Indiany. Innymi słowy dostajemy pełnowartościowe Kino Nowej Przygody. Kino, które fabularnie ma wielkie braki, ale seans daje dużo satysfakcji.
W mojej ocenie Vikander idealnie pasuje do roli Lary Croft. Jest to bezsprzecznie najmocniejszy atut produkcji. Na drugim miejscu umiejscowiłbym prezentację bohaterów i pościg na rowerach, a następnie Walton'a Goggins'a w roli Vogla.
Niestety film ma też kilka braków, wspomniane dziury fabularne, niedostateczna ilość humoru oraz nadmiar łupanki. Powinno być w tym filmie więcej finezji. Może i graczom by się to spodobał. Oby poprawili to w kontynuacji. Uważam, że seria powinna żyć dalej - z tą aktorką sukces murowany.

Oceniam na solidne siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top