"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

czerwona jaskolka

Czerwona Jaskółka,
(Red Sparrow) - 2018;
- reżyseria: Francis Lawrence;
- scenariusz: Justin Haythe;
- wybrana obsada: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling, Mary-Louise Parker, Jeremy Irons;
- gatunek: thriller, szpiegowski.

Staram się powrócił do pewnego rytmu w moim życiu. Jednym z ważnych elementów jest długi sobotni poranek. Czas, którym w 100 procentach sam sobie dysponuję. Czasem jest to czas spędzony w necie, czasem na sprzątaniu, a czasem na kinie. Najczęściej mieszanka. Jest to czas, w którym wolę być sam - to pozwala zebrać mi myśli i uspokoić emocje. Dziś miałem taki poranek i poszedłem na Czerwoną Jaskółkę.
Kojarzycie bondowską serię? Oczywiście, że tak. Agent 007, który ratuje świat. O nim wiemy wszystko, ale skąd biorą się jego partnerki? Piękne kobiety radzieckiego, później rosyjskiego wywiadu? Na to pytanie pośrednio odpowiada nam ten film. Jaskółki to starannie szkoleni młodzi agenci (przeważnie kobiety), którzy w celu realizacji misji mają używać wszystkich dostępnych środków. Nie chodzi tu o mordowanie czy też włamania. Głównym ich narzędziem jest doskonalona umiejętność manipulacji. Seks jest tu jedną ze standardowych metod działania. Dominika nie planowała być agentką, marzyła o karierze na w tańcu na lodzie, ale "wypadek" podczas występu sprawił, że jej życie całkowicie się załamało. Pomocną rękę wyciąga do niej pracujący w wywiadzie wuj. Dominika ma uwieść i podmienić telefon pewnego biznesmena. Sytuacja trochę wymyka się spod kontroli, a dziewczyna całą sobą wpada w sidła rosyjskiego wywiadu.

czerwona jaskolka scena
Jeśli spodziewacie się po tym filmie szybkiego tempa akcji, widowiskowych pościgów i pięknych plenerów to śmiało możecie sobie ten film odpuścić. To film, dla tych, którzy lubią subtelną grę wywiadów, ale także bogato rozbudowane postacie. W filmie pojawia się kilka ciekawych motywów (brutalne procesy szkolenia Jaskółek, szantaże, tortury), które mają jeden wspólny cel - zmuszenie ofiary do bezwarunkowego posłuszeństwa.
Można powiedzieć, że Czerwona Jaskółka to Igrzyska śmierci dla dorosłych. W obu produkcjach początkowo bezbronna kobieta musi się zmierzyć z brutalnym światem. Trudno nie odnosić tego filmu do tego, co się obecnie dzieje w Hollywood (#metoo). To coś więcej niż kolejny szpiegowski film - to swojego rodzaju manifestacja. Kobiety coraz pewniejszym głosem dopominają się o swoje prawa.
Oceniam na słabe osiem. Wiem, że nie jest to film ambitny, ale seans dał mi satysfakcję.
osiem
Może kiedyś przeczytam książkę.
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top