"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

czas mroku

Czas mroku,
(Darkest Hour) - 2017;
- reżyseria: Joe Wright;
- scenariusz: Anthony McCarten;
- wybrana obsada: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Ben Mendelsohn, Lily James, Ronald Pickup, Stephen Dillane;
- gatunek: biograficzny, dramat, historyczny.

Wymieniając obsadę miałem napisać tylko jedno nazwisko. Czas mroku to film jednego aktora... w sumie to nie od tego powinienem zacząć. Restart.
W Europie zaczyna szaleć II wojna światowa, a Anglia dojrzała do zmiany premiera. Jest tylko jeden kandydat, który może połączyć interesy rządzących i opozycji. Jest nim Winston Churchill. Nikt za nim nie przepada, ale nie można mu odmówić wielkiej wiedzy i doświadczenia. Poza tym wszyscy mają przeświadczenie, że Winston będzie premierem tymczasowym. Nie można być premierem w czasie nadchodzącej wojny bez politycznego wsparcia.
Czas mroku opowiada o pierwszych tygodniach urzędowania Churchill'a. Jak wspomniałem czasy są trudne, a sam premier posiada wiele pomysłów na wyjście z kryzysu, ale tylko 4 na 100 są dobre.
W filmie wojna ogranicza się do polityczno-wojskowych rozważań oraz do przesuwania pionków na mapie. Nie znajdziemy tu bitew, dramatów jednostek, śmierć zostaje gdzieś w niedopowiedzeniu. Churchill ma świadomość, że jego decyzje mają wpływ na życie i śmierć żołnierzy, ale też doskonale wie, że czasem warto kierować się dobrem większości, że straty muszą być poniesione.

czas mroku scena
Tak się zastawiam nad największymi atutami tego filmu. Bez wahania mogę wymienić fenomenalne aktorstwo Gary'ego Oldman'a - jeśli nie dostanie za ten film Oscara to będę mocno zdziwiony. Drugim niezaprzeczalny atutem tej produkcji jest przypomnienie pewnej prawdy historycznej, o której wielu nie chce pamiętać. Lata trzydzieste dwudziestego wieku, to czas, w którym każdy z każdym negocjował. Powstały koalicje, które miały niebagatelny wpływ na II wojnę światową, ale ich kształt kształtował się przez wiele lat i już po wybuchu wojny wielu nadal uważało, że Hitlerem można się dogadać.
Czas mroku dostaje mocną ósemkę.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top