"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

trzy billboardy za ebbing missouri

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri,
(Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) - 2017;
- reżyseria: Martin McDonagh;
- scenariusz: Martin McDonagh;
- wybrana obsada: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, John Hawkes, Peter Dinklage, Abbie Cornish, Lucas Hedges, Željko Ivanek;
- gatunek: dramat, komedia, kryminał.

Co za kino. Małe miasteczko gdzieś w południowych stanach USA. Przy lokalnej drodze zostają wynajęte trzy od dawna nie używane billboardy. Pojawiają się na nich trzy hasła, które wstrząsają miasteczkiem. Szybko się okazuje, że za uśpionymi, spokojnymi ulicami miasta drzemią wielkie emocje. Billboardy dotyczą śmierci młodej dziewczyny i bezsilności lokalnej policji, ale tak naprawdę pokazują swoisty talent mieszkańców do nie widzenia tego, co nie pasuje do ich wyobrażenia o spokojnym miasteczku.
Spotkałem opinie, że Trzy billboardy za Ebbing, Missouri to nowoczesny western, w którym samotna kobieta samotnie próbuje wymierzyć sprawiedliwość. Nie zgadzam się z tą opinią. Ten film jest soczystym dramatem, którego klimat i poruszane wątki trochę przypominał mi Gran Torino Eastwooda.

trzy billboardy za ebbing missouri scena
To nie jest historia o ściganiu zabójcy. To bardziej opowieść o tym, że nie warto żyć z klapkami na oczach i udawać, że nie ma problemu. Odwracanie wzroku i bierna postawa sprawiają, że zło rośnie. Nie warto też oceniać ludzi po pozorach, te często bywają mylne. Jest to też film o gniewie (gniew krzewi gniew), który może mieć różne przyczyny, ale niekontrolowany prowadzi do kumulacji i eskalacji. Czasem kończy się to wielkim wybuchem, ale częściej cichym wypalaniem człowieka od środka.
McDonagh zaserwował nam znakomity film, w którym genialny scenariusz, ostre dialogi i niebanalne aktorstwo (wszyscy na mega wysokim poziomie) sprawiają, że widz nie może oderwać wzroku od ekranu. Takie właśnie kino lubię.
Nie wiem czy wiecie, ale Trzy billboardy zdobyły już cztery Złote Globy oraz mają szansę na siedem Oscarowych statuetek. Mam nadzieję, że zdobędą ich jak najwięcej.
Oceniam na intensywne dziewięć. Polecam. Jestem przekonany, że wrócę do tego tytułu.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top