„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

tarapaty

Tarapaty - 2017;
- reżyseria: Marta Karwowska;
- scenariusz: Marta Karwowska;
- wybrana obsada: Hanna Hryniewicka, Jakub Janota-Bzowski, Piotr Głowacki, Roma Gąsiorowska, Joanna Szczepkowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Stroiński;
- gatunek: familijny, przygodowy.

Zwiastun obejrzałem kilka miesięcy temu i był jeden z tych zwiastunów, które mocno pozytywnie nastawiły mnie do produkcji. Wiedziałem, że nie jestem w grupie docelowej tego filmu, ale pomimo to zależało mi na seansie.
Początek wakacji, nastoletnia Julka przez pomyłkę trafia pod opiekę ciotki, która nie przepada za dziećmi. Ponury dom, dziwna okolica i grasujący złodzieje wokół. Zapowiadają się najgorsze wakacje w życiu. Julka jest dziewczynką równie zgorzkniałą jak jej ciotka. Nie wierzy w przyjaźń, a swoje życie postrzega jako pasmo udręk i porażek. Inny jest Olek, chłopak, z którym Julka próbuje rozwiązać zagadkę włamań w okolicy. Olek nie myśli za dużo, bawi się i działa spontanicznie. Jest dzieckiem, które w pełni korzysta z życia.

tarapaty scena z filmu
Poza dzieciakami jest też zagadka, groźni (w teorii) kryminaliści oraz wplątana miejska legenda o zaginionym rysunku Picassa. Wydaje się, że jest wszystko by zrobić genialny film dla młodszego widza. Niestety po drodze coś się popsuło. Wizualnie jest dobrze, ale dialogi i nakreśleni bohaterowie już nie. Szwankuje też tempo akcji i za mała ilość humoru. Jest tęsknota za wielką, wakacyjną przygodą, ale to za mało by zrobić wciągający film. Motywacje bohaterów są zbyt "płaskie" a akcja wydaje się być trochę sztucznie prowadzona. Tarapaty nie posiadają płynności historii. Fabuła jest prowadzona nerwowo i trochę zbyt mało konsekwentnie. Brakuje w tym ducha przygody, który znamy chociaż z Wakacji z duchami, czy też z kultowego Goonies. Już nie chcę pisać o Stranger Things i modzie w kinie na lata osiemdziesiąte.
Wybierając się na Tarapaty oczekiwałem czegoś w klimacie Uwaga! Czarny Parasol Bahdaja do którego mam spory sentyment. Fabuły, która nie będzie udawała, w której będzie prawdziwa dziecięca przygoda oraz tajemnica, której zaciekawi nawet dorosłych bez fantazji.
Tarapaty miały fenomenalny potencjał, ale wykonanie, zwłaszcza scenariusz, mocno rozczarowuje.
Oceniam na pięć.
pięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top