"Dlaczego upadamy, Bruce? Po to, żeby nauczyć się, jak wstawać"
Batman: Początek

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

beksinscy album wideofoniczny

Beksińscy. Album wideofoniczny - 2017;
- reżyseria: Marcin Borchardt;
- scenariusz: Marcin Borchardt;
- gatunek: dokument.

I znów przedpremierowy pokaz polskiego kina. Tym razem nie pozostałości po Gdyni a katowickie kino Kosmos.
Pamiętacie, że Zdzisław Beksiński uwielbiał wszystko nagrywać? Lubił rejestrować codzienność i swoje przemyślenia. Pod koniec życia powtarzał, że nie wie po co to nagrywa, że to chyba bezcelowe. Jakże się mylił. Nagrania te pozwoliły lepiej poznać życie jego rodziny. Są też głównym materiałem opisywanego dokumentu. Można powiedzieć, że scenariusz napisało życie (i trochę Grzebałtowska), ale materiał zebrali członkowie rodziny. W pewien sposób film Beksińscy. Album wideofoniczny można nazwać filmem autobiograficznym. Z jednej strony to nadużycie - wszyscy członkowie rodziny już nie żyją - ale z drugiej, bez tych rodzinnych, kronikarskich nagrań o rodzinie Beksińskich nie wiedzielibyśmy nic. Zostałby wypaczony obraz nakreślony przez znajomych.

beksinscy album wideofoniczny scena
Film pokazuje, że tak naprawdę była to normalna rodzina, która miała swoje problemy. A któż ich nie ma?
Seansowi towarzyszyła rozmowa z Anją Orthodox, która była wieloletnią przyjaciółką rodziny Beksińskich. Jej opowieści i wspomnienia były idealnym podkładem pod film. Anja została zapytana (to pytanie musiało paść) o obraz Tomka Beksińskiego w filmie Ostatnia rodzina. Doskonale pamiętamy, że kreacja Tomka (świetny Ogrodnik) wywołała wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród radiowców. Odpowiedź Anji absolutnie mnie nie zaskoczyła. Wokalistka Closterkellera stwierdziła, że Tomasz "publiczny" a Tomasz "dla bliskich" to dwie różne osoby. Na zewnątrz grzeczny, wycofany, a w domu trochę wybuchowy egoista. Nie chodzi o to by oceniać, by piętnować, ale warto pamiętać o tym, że w różnych środowiskach przybieramy różne maski. A Tomasz maski bardzo lubił.
Na koniec powiem, że wszyscy zachwycali się głosem Tomka, ale po tym filmie śmiało mogę powiedzieć, że obaj panowie mieli w głosie coś co hipnotyzowało.
Beksińscy. Album wideofoniczny dostaje ósemkę.
osiem
Premiera w kinach 10 listopada 2017 roku.

Zwiastun

Komentarze

Back to top