"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

cicha noc

Cicha noc - 2017;
- reżyseria: Piotr Domalewski;
- scenariusz: Piotr Domalewski;
- wybrana obsada: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Agnieszka Suchora, Arkadiusz Jakubik, Maria Dębska, Paweł Nowisz, Tomasz Schuchardt, Adam Cywka, Jowita Budnik;
- gatunek: dramat.

Dziś kilka słów o zwycięscy 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Adam pracujący od dłuższego czasu za granicą niespodziewanie przyjeżdża do rodzinnego domu na święta Bożego Narodzenia. Rodzina jest przekonana, że wrócił na stałe i pomoże stanąć rodzinie na nagi. Adam jednak ma inne plany. Chce pozałatwiać wszystkie swoje sprawy i na stałe opuścić Polskę. Chce spróbować normalnie żyć w innym kraju. Nie muszę pisać, że jego decyzja jest niezrozumiała przez najbliższych. Przyjrzyjmy się na chwilę tej rodzinie. Brat nie potrafi się odnaleźć w życiu. Ojciec chwilowo nie pije, ale za to dziadek, dziadek pije za wszystkich. To wszystko w małej miejscowości, które najlepsze lata miała za sobą.. a może nigdy tam nie było dobrze, przecież ojciec też musiał uciekać za granicę za chlebem. Może ta jego ciągła nieobecność sprawiła, że relacje pomiędzy członkami rodziny są mocno napięte. Rodzinnym stronom nie można odmówić jednego. Pięknego krajobrazu, ale czy to wystarczy by szczęśliwie żyć? Przy wigilijnym stole budzą się wszystkie rodzinne demony, które są mocno zakrapiane alkoholem. A miały być to pierwsze święta na trzeźwo. Rodzinnych spraw do rozwiązania jest znacznie więcej, ale nie chcę za dużo zdradzać fabuły. Napiszę tylko, że tam gdzie są Polacy, wóda to musi też być mordobicie. Taki już to kraj.

cicha noc scena
W Cichej nocy pada ciekawa uwaga. Że Polak za granicą zawsze będzie Polakiem, będzie obarczony stereotypem Polaka, który będzie na nim ciążył. Jedyne miejsce, w którym nikt na to nie będzie zwracał uwagi są rodzinne strony. Mocne spostrzeżenie. Jak widzicie jest to kolejny tegoroczny film, który w jakimś stopniu traktuje o emigracji a co za tym idzie jest filmem w pewien sposób o tożsamości.
Jest to o tyle ważne, że najciekawsze tegoroczne polskie filmy kręcą młodzi reżyserzy. Cicha noc jest reżyserskim debiutem Domalewskiego - chciałbym by wszyscy tak zaczynali i jeszcze lepiej kończyli.
Film pomimo sporych komediowych akcentów pozostawia po sobie kaca i lekkiego doła. Wielu może mieć zastrzeżenia, że jest przerysowany, zbyt "pijany" - jest w tym trochę racji, ale czasem trzeba użyć ostrzejszych obrazów by trafić do widza.
Jeszcze słowo o aktorstwie. To że Ogrodnik pozamiatał system to wszyscy pewnie już wiedzą, ale nie należy nie doceniać pozostałej obsady. W tej materii nie ma żadnych słabych elementów. Brawo.
Oceniam na dziewięć. Premiera w polskich kinach 24 listopada 2017 roku.
dziewiec
Poniżej zwiastun
https://www.youtube.com/watch?v=cA6BUYVkQoE

 

Komentarze

Back to top