„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

to

To,
(IT) - 2017;
- reżyseria: Andy Muschietti;
- scenariusz: Gary Dauberman, Chase Palmer, Cary Fukunaga;
- wybrana obsada: Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Grazer, Wyatt Oleff, Bill Skarsgård;
- gatunek: horror, przygodowy.

Ciekawą rzecz znalazłem w necie. Ktoś napisał, ze IT jest marną kopią StrangerThings. Na dowód swojej tezy napisał, że oba tytuły łączą takie elementy: lata osiemdziesiąte, małe miasteczko, grupa dzieciaków, dziwna dziewczyna, rowery oraz wielkie zagrożenie. Jest też podobny klimat produkcji. W życiu tej osobie nie przyszło do głowy, że to Stranger Things pełnymi garściami czerpie z prozy Kinga. Dla takiej osoby liczą się tylko ostatnie lata, a że serial był pierwszy to znaczy, że IT jest kopią. Proste co nie? Nie mam pojęcia skąd biorą się tacy ignoranci. Może to kwestia pokolenia?
To może kilka słów o filmie. Wspomniane małe miasteczko, w którym co 27 lat powraca koszmar. Znikają ludzie, zwłaszcza dzieci. Ciał nigdy nie znaleziono. Grupa przyjaciół stara się stawić czoła zagrożeniu, które czai się gdzieś pod miastem.


to scena
Historia znana, bo poza wspomnianym "recenzentem" chyba każdy słyszał o książce oraz o filmie z 1990 roku, która została pokazana w całkiem świeży sposób. Z jednej strony mamy kameralne, sentymentalne sceny, a z drugiej ostrą walkę z Pennywise. Niewinność w kontrze do wyrachowania. Walka się toczy nie tylko z potworem, ale także w umysłach naszych bohaterów. Każdy się czegoś boi i musi się z tym zmierzyć. W filmie Muschietti'ego horror miesza się z humorem oraz kinem przygodowym. Wszystko to zostało znakomicie zbalansowane. Znakomita realizacja dobrze napisanego scenariusza łączy się z dobrą grą aktorską. Chcę więcej filmów o dzieciakach z lat osiemdziesiątych. O dzieciakach, dla których przyjaźń oraz przygoda są warte więcej niż szklane ekrany. Kino Nowej Przygody musi znów pojawić się na moich ekranach.
IT oceniam na mocne osiem i wierzę, że na kolejną część nie będziemy musieli czekać kolejnych 27 lat. Ponoć ma wyjść za dwa lata. Wersję z 1990 roku w najbliższym czasie chcę sobie odświeżyć.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top