"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

pustkowie

Pustkowie,

(Pustina) - 2016;
- miniserial, HBO;
- wybrana obsada: Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Jan Cina, Eva Holubová, Leoš Noha;
- gatunek: kryminał, dramat.

Serial, o którym było głośno kilka miesięcy temu. My mieliśmy Belfra (oglądam), a Czesi nakręcili Pustkowie. Pozycje mają kilka elementów wspólnych, ale całkowicie różnią się klimatem. O podobieństwach może coś wspomnę przy notce o Belfrze.
Dziś skupię się na Pustkowiu.
Małe miasteczko, które najlepsze lata ma już za sobą. Zresztą to za mało powiedziane. Stare, nieremontowane budynki, niesłychane strukturalne bezrobocie i młodzież, która nie widzi sensu życia w takiej mieścinie. Co zdolniejsi wyjadą, ale większość zostanie i da się wciągnąć w tanie używki. Jest możliwość zmiany. Na terenach miasteczka może powstać kopalnia odkrywkowa, która chętnie kupi ziemie, a wielu mieszkańców znajdzie tam zatrudnienie. Przynajmniej tak obiecuje inwestor. Kwestia kopalni dzieli społeczność. W tym miasteczku dochodzi do zaginięcia nastolatki. Wszyscy przeczuwają, że dziewczyna nie żyje, ale kto mógł to zrobić? Przecież w tym miasteczku wszyscy się znają. Czy winny jest chory ojciec, lokalni dilerzy, a może chłopcy z pobliskiego zakładu poprawczego? Społeczeństwo staje się jeszcze bardziej podzielone.


pustkowie scena
Pustkowie to przede wszystkim genialny klimat miasta, które umiera. Każdy kadr, postać, relacja są naznaczone śmiercią. W sposób dosadny widzimy, że wszystko co nas otacza jest w nieromantyczny sposób ulotne. Dopiero w drugiej części serialu to przemijanie schodzi na drugi plan ustępując pola ludzkiej nieodpowiedzialności i bezmyślności. Może to miasto, ci ludzie powinni odejść? Nie zasługują na życie?
Może sami są winni upadku swojego miasteczka?
Dziwne refleksje miałem po tym serialu. Seans dał sporo satysfakcji, ale też wywołał pewien niepokój. Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top