"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

ostatnie zadanie

Ostatnie zadanie,
(The Last Detail) - 1973;
- reżyseria: Hal Ashby;
- scenariusz: Robert Towne;
- wybrana obsada: Jack Nicholson, Randy Quaid, Otis Young;
- gatunek: dramat, komedia.

Dwóch marynarzy ma eskortować młodego szeregowego do więzienia. Osiemnastolatek najbliższe osiem lat ma spędzić w zamknięciu. Jego przewinienie (kradzież drobnej kwoty) nie powinno być tak surowo karane, ale czasem sprawiedliwość patrzy niewłaściwymi oczami. Trójka podróżnych przemierza terytoria Ameryki, a doświadczeni marynarze z czasem zaprzyjaźniają się z więźniem. Wiedzą, że mają zadanie do wykonania, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie by przy okazji pokazać dzieciakowi prawdziwe życie. Czy nowa przyjaźń sprawi, że zapomną o swoich obowiązkach?

ostatnie zadanie scena
Kompletnie mi nie podszedł ten tytuł. Doceniam grę Nicholsona, ale nawet on nie uratował tego filmu. Niby jest kino drogi, inicjacji, ale forma i wojskowa muzyka w tle kompletnie mi nie współgrały. Może to zbyt surowy, momentami prostacki klimat sprawiły, że nie dostrzegłem w Ostatnim zadaniu głębszego przesłania.. a może nie chciałem go widzieć?
Oceniam na sześć.
sześć
Ciekawostka - Nicholson tak bardzo chciał zagrać w tym filmie, że zrezygnował z głównej roli w Żądle - nie wiem czy dobrze zrobił.
Poniżej zwiastunKomentarze

Back to top