"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

8mm

Osiem milimetrów,
(8mm) - 1999;
- reżyseria: Joel Schumacher;
- scenariusz: Andrew Kevin Walker;
- wybrana obsada: Nicolas Cage, Joaquin Phoenix, James Gandolfini, Peter Stormare, Catherine Keener;
- gatunek: thriller.

"Nie zmienisz diabła tańcząc z nim.. To on zmieni ciebie"

Tom jest prywatnym detektywem, który dostaje zlecenie od wdowy niedawno zmarłego milionera. Kobieta w sejfie zmarłego znajduję taśmę wideo na której jest zarejestrowane bardzo brutalne morderstwo. Tom ma sprawdzić czy nagranie jest prawdziwe oraz czy w zbrodnię być zaangażowany mąż zleceniodawczyni.
Początkowo działania Tom'a nie przynoszą efektu, ale z czasem zaczyna odkrywać brutalny i zboczony świat podziemia. Punkty handlujące pornografią są tylko drzwiami do świata, w którym wszystko jest dozwolone. Na nieoficjalnym rynku można kupić niemal wszystko. Podobnie sprawa wygląda z internetem - to co znamy to tylko ułamek ruchu w sieci. Są miejsca, w które lepiej nie zaglądać. Przeciętny zjadacz chleba nie ma tam nic do szukania.


8mm scena
Pamiętam, że kiedyś ten film bardzo mi się podobał, uważałem, że jest to jedna z ciekawszych pozycji z udziałem Cage'a. Po latach widać, że film troszkę się postarzał - zarówno od strony wizualnej jak i fabularnej. Szczerze mówiąc już w 1999 można było oprzeć ten scenariusz o nowocześniejsze medium (internet). Pomimo wad film cały czas dobrze się ogląda - jest niesamowity klimat i mnóstwo dziwnych ludzkich zachowań, o których nawet nie chcemy myśleć.
Oceniam na mocne siedem. Jest to obniżka - kiedyś było osiem.
siedem
Poniżej zwiastunKomentarze

Back to top