"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

szybcy i martwi

Szybcy i martwi,
(The Quick and the Dead) - 1995;
- reżyseria: Sam Raimi;
- scenariusz: Simon Moore;
- muzyka: Alan Silvestri;
- wybrana obsada: Sharon Stone, Gene Hackman, Russell Crowe, Leonardo DiCaprio, Tobin Bell, Roberts Blossom, Kevin Conway;
- gatunek: western, akcja.

Za ten film zabierałem się od dłuższego czasu. Dlaczego? Spójrzcie tylko na obsadę - zbyt wielu lubianych aktorów w jednym filmie. Musiałem nadrobić. Okazję ku temu stworzyła mi Nova TV, która dosyć mocno reklamowała ten film. Tak na marginesie - warto dać szansę nowym stacjom telewizyjnym. Pojawia się tam sporo nieco starszych produkcji, a i serwisy informacyjne są bardziej stonowane.
Kilka słów o filmie.
Miasteczko na Dzikim Zachodzie jest terroryzowane przez bezwzględnego Herod'a (Hackman). Dyktator ma sprytny sposób na eliminowanie swoich wrogów. Raz do roku urządza turniej rewolwerowy, w którym każdy może spróbować go zastrzelić. Póki co jest niepokonany. Na turniej przybywa wiele osób, które mają z Herod'em rachunki do wyrównania. Jest płatny zabójca, nieszanowany syn, były przyjaciel broni oraz Ellen, młoda dziewczyna, której Herod zamordował ojca.


szybcy i martwi scena
Widać, że fabularnie nie ma tutaj fajerwerków. Zwykła westernowa opowieść o potrzebie zemsty. Największymi atutami produkcji są: aktorstwo oraz niesamowite ujęcia. Piękne zbliżenia na elementy ubioru, a przede wszystkim na broń, która jest w filmie jakby jednym z bohaterów. Te ujęcia, sposób kadrowania trochę przypominał mi komiksy, gdzie jeden obrazek zastępuje wiele dialagów. Do tych obrazków całkiem ładnie się komponuje muzyka Alan'a Silvestri.
Ten film niewiele ma wspólnego z produkcjami Sergio Leone, ale to nie wada. To nowe, świeże podejście do westernu. Zresztą współcześnie też mamy wiele produkcji, które eksperymentują tym gatunkiem.
Oceniam na siedem.
siedem
Ciekawostka: Stone, która była na topie, bardzo zależało by w tym filmie zagrał DiCaprio - ponoć jego wynagrodzenie było płacone z jej budżetu.
Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Back to top