"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

byl sobie pies

Był sobie pies,
(A Dog's Purpose) - 2017;
- reżyseria: Lasse Hallström
- scenariusz: Cathryn Michon, W. Bruce Cameron, Audrey Wells, Maya Forbes, Wally Wolodarsky;
- wybrana obsada: Josh Gad, Dennis Quaid, K.J. Apa, Peggy Lipton, Luke Kirby, Juliet Rylance, Britt Robertson;
- gatunek: familijny, komedia.

"Sens życia wg psa... Być tu i teraz"

Opowieść o psie, który żyje wśród ludzi, a jak przychodzi na niego kres to powraca do życia. Psia reinkarnacja. Wszystko opowiedziane z punktu widzenia czterech łap. Jest życie w szczęśliwym domu, na łańcuchu, rola policyjnego pomocnika, łasucha, a także krótkie nieszczęśliwe życie szczeniaka. Wiele wcieleń i sporo psich przemyśleń. Sporo tu także opowiadania o miłości i odpowiedzialności za to co się oswoi. Decyzje mają swoje konsekwencje, a pies to nie zabawka, która można odłożyć na półkę po kilku miesiącach.


byl sobie pies scena

 

Nie ukrywam, że trochę się bałem tego filmu. Zwierzęta są w moim życiu od zawsze i doskonale wiem, że odchodzą. Przeważnie koniec był spodziewany i był czas na pogodzenie się z tym. Ostatnio było inaczej. Zbyt wcześnie, nagle, niespodziewanie. Chyba bardziej przeżywam śmierć zwierząt niż ludzi. Może jest coś ze mną nie tak? Po seansie Marley i ja ryczałem jak małe dziecko (nie musicie o tym pamiętać) i od tamtej pory unikałem tego filmu. Wiedziałem, że na Był sobie pies też łzy popłyną i pewnie dlatego na to poszedłem. Potrzeba takiego emocjonalnego katalizatora.
Kilka łez było, ale film fabularnie mnie rozczarował. Sama konstrukcja wcieleń bohatera była mocno niesprawiedliwa. Dlaczego dla niego liczył się tylko Ethan? Czy reinkarnacje nie powinny być bez świadomości. Drażniło mnie to. Z drugiej strony taka budowa akcji pozwoliła na pokazanie wielu ludzkich błędów względem naszych przyjaciół.
A propos traktowania zwierząt. Przed wprowadzeniem do kin tego filmu wybuchła afera medialna. Podobno zwierzęta na planie tego filmu nie były najlepiej traktowane. Był filmik pokazujący rzekome podtapianie psa i oburzenie obrońców praw zwierząt. Później było śledztwo prowadzone przez American Humane, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości względem zwierząt. Jak było naprawdę? Trudno ocenić, ale niezmiennie szokuje mnie postawa ludzi. Buntują się bo zobaczyli na filmiku, który mógł być nietypową akcją promocyjną, że pies jest w wodzie, ale nie zwracają uwagi, że sąsiad trzyma psa w kojcu niewiele większym od łóżka. Szkoda słów.
Był sobie pies jest produkcją przyjemną i pouczającą. Dzieciom pewnie przypadnie do gustu. Oceniam na siedem. Na uznanie zasługuje dubbing Dorocińskiego.
siedem
Poniżej zwiastunKomentarze

Back to top