"Jeśli chcesz rozśmie­szyć Bo­ga, opo­wiedz mu o twoich pla­nach na przyszłość."
Woody Allen

uciekajacy pociag

Uciekający pociąg,
(Runaway Train) - 1985;
- reżyseria: Andriej Konczałowski;
- scenariusz: Akira Kurosawa, Edward Bunker, Djordje Milicevic, Paul Zindel;
- wybrana obsada: Jon Voight, Eric Roberts, Rebecca De Mornay;
- gatunek: dramat, thriller, akcja.

"- Jesteś bestią...
- Gorzej, jestem człowiekiem..."

Alaska, więzienie na kompletnym odludziu. Dwóch przestępców postanawia spróbować szczęścia i ucieka w mroźne pustkowie. Goni ich despotyczny kierownik placówki. Zbiegowie mają świadomość, że jak nie zabije ich chłód to pewnie zrobi to naczelnik. Dlatego tak ważne jest znalezienie szybkiego środka transportu. Docierają na stację kolejową i tam wskakują do pociągu, który właśnie rusza. Pech sprawia, że maszynista umiera na atak serca, a pociąg systematycznie się rozpędza. Nie ma siły, która mogłaby go zatrzymać.
uciekajacy pociag scena
Maszyna pędzi ku niechybnej zagładzie, a pomiędzy uciekinierami zaczyna się rodzić walka o dominację. Doświadczony, brutalny i zmęczony więzieniem kryminalista przeciwko młodemu chłopakowi, który nie wie jeszcze kim chciałby być w życiu, ale bardzo mu imponuje lekkie życie przestępcy.
Łączy ich jedno. Pragnienie totalnej wolności, która nie jest niczym hamowana... tylko, że taka wolność działań ma krótkie życie. Za popełnione przestępstwa wcześniej czy później pojawi się dotkliwa kara. Są jak ten pociąg.. konsekwentnie zmierzają do katastrofy.
Motyw uciekającego pociągu bez maszynisty był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Podobny wątek pojawia się też w filmie Niepowstrzymany z 2010 roku.
Oceniam na siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top