"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

ucieczka z alcatraz

Ucieczka z Alcatraz,
(Escape from Alcatraz) - 1979;
- reżyseria: Don Siegel;
- scenariusz: Richard Tuggle;
- wybrana obsada: Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom, Fred Ward, Paul Benjamin;
- gatunek: dramat, thriller.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Alcatraz - przez niemal trzydzieści lat było więzieniem, z którego nie dało się uciec. Tak było do roku 1962 kiedy to trójka zdesperowanych więźniów spróbowała zbiec z więzienia. Czy im się to udało? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mury więzienia opuścili, ale czy udało im się przeżyć w wodach Zatoki San Francisco? Ciał nigdy nie znaleziono, ale brak też jakichkolwiek dowodów, że uciekinierzy przeżyli.
Film Don'a Siegel'a opowiada własnie o tej trójce więźniów. Podejrzewam, że gdyby główną rolę zagrał ktoś inny to tytuł byłby już całkowicie zapomniany. To nie znaczy, że jest złym filmem (jest bardzo dobry), ale pamięć widzów jest krótkotrwała. Po starsze filmy sięga coraz mniej osób.

ucieczka z alcatraz scena
Ucieczka z Alcatraz to film, który idealnie wypełnił mi kiedyś poranek. Sprawnie nakręcony, nieźle zagrany, ale przede wszystkim opowiadający fajną historię w niezbyt przyjemnym miejscu. Nie wiem czy wiecie, ale zdjęcia do tego filmu kręcono w prawdziwym więzieniu. Ekipa filmowa musiała do nieczynnego od nastu lat więzienia pociągnąć linię energetyczną (podobno ponad 30 km). Niesamowite poświęcenie. Zresztą nie tylko w tej materii. Aktorzy grający główne role nie korzystali z usług kaskaderów - a to wszystko po to by oddać realizm sytuacji. Za coś takiego należy się szacunek. Siegel nie zamierzał iść na skróty.
Ucieczkę oceniam na osiem. Warto.

osiem
Poniżej zwiastunBack to top