"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

Nowości na stronie

Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016

vaiana

Vaiana: Skarb oceanu,
(Moana) - 2016;
- reżyseria: Ron Clements,John Musker;
- scenariusz: Jared Bush;
- gatunek: animacja, przygodowy, familijny.

Mała wysepka gdzieś oceanie. Mieszkańcy żyją spokojnie i dostatnio, a młodziutka Vaiana szykuje się do objęcia roli wodza plemienia. Istna sielanka, aż do momentu w którym drzewa przestają dawać owoce, ziemia przestaje być żyzna a rybacy nie mają co łowić. Dziewicza wyspa zaczyna martwieć, a jej mieszkańcom grozi klęska głodu.
Vaiana nie zamierza bezczynnie czekać i za namową swojej babki i oceanu wyrusza na poszukiwanie półboga Maui, który może powstrzymać proces niszczenia. Tak prawdę mówiąć Maui jest też przyczyną złych zmian na oceanie. Kiedyś ukradł serce wyspie matce i od tamtej pory zaczyna źle się dziać. Maui musi zrozumieć swój błąd a serce trzeba zwrócić. Po drodze spotykają wielu przeciwników, w tym dalekich krewnych (tak sądzę) Minionków, ale wyprawa jest przede wszystkim starciem dwóch charakterów. Maui jest skupiony na sobie, jest półbogiem i jedyne na czym mu zależy to uznanie i uwielbienie ludzi. Natomiast Vaiana jest księżniczką, która jest pewna wątpliwości, ale wie, że jest odpowiedzialna za swój lud i musi działać. Nie wie jeszcze jak, ale nie zamierza bezczynnie czekać.
Niesamowicie Disney'owskie księżniczki ewoluowały. Już nie czekają biernie na zbawienie i księcia z bajki oferując w zamian urodę i miłość.. teraz są pewnymi siebie kobietami, które wiedzą czego chcą w życiu i nie pozwolą zepchnąć się na drugi plan. Zresztą Maui wielokrotnie to próbował robić - bezskutecznie.
Animacja ma bardzo pozytywny i proekologiczny wydźwięk - okradamy ziemię z jej skarbów nie wiedząc, że w ten sposób przybliżamy termin swojej zagłady. Tak w skrócie (bez zdradzania zakończenia) wygląda morał tej bajki.


vaiana scena
W Vaianie: Skarb Oceanu jest wiele piosenek, początkowo mnie to wkurzało, ale później zacząłem ich wyczekiwać. Ładnie scalały historię. Utwory mają swoją moc i świetnie wpadają w ucho.
Jestem przekonany, że będzie Oscar za piosenkę. Soundtrack jest naprawdę dobry.
Właśnie porównuję oryginały z polskimi wersjami - nie mamy się czego wstydzić - jestem gotów zaryzykować stwierdzenie, że nasze jest lepsze - mamy mocniejsze głosy.
Najnowszą propozycję oceniam na mocne osiem. Disney pokazał, że nadal wie jak się robi animacje. Vaiana ma przychylne recenzje i bardzo dobre wyniki finansowe. Złoty środek.
osiem
Poniżej zwiastunPosłuchajcie soundtracku 

W Cinema City przed pokazem Vaiany można obejrzeć krótkometrażówkę Disney'a o tytule Inner Workings - jeśli macie okazję obejrzeć ten filmik to gorąco zachęcam.
Poniżej zwiastun do niegoDziękuję za wspólny seans.

Komentarze

Back to top