"Myślisz, że morderstwo to afrodyzjak?"
Śmiertelna pułapka

midnight express
Midnight Express
- 1978;
- reżyseria: Alan Parker;
- scenariusz: Oliver Stone;
- wybrana obsada: Brad Davis, Randy Quaid, Bo Hopkins, Irene Miracle, Paolo Bonacelli;
- muzyka: Giorgio Moroder;
- gatunek: na faktach, dramat.

Billy jest młodym Amerykaninem, który spędza z dziewczyną wakacje w Turcji. Podczas rutynowej kontroli na lotnisku w Stambule wychodzi na jaw, że Billy próbował przemycić do Stanów Zjednoczonych kilka kilogramów haszyszu. Początkowo chłopak nie zdaje sobie sprawy z powagi z sytuacji, ale pierwsze dni w celi uświadamiają mu, że o amerykańskim standardzie więziennictwa może tylko pomarzyć. Szybko też się okazuje, że turecki prokurator sprawę Billy'ego traktuje wyjątkowo poważnie. Zamierza przykładnie go ukarać i pokazać światu, że Turcja aktywnie walczy z przemytem narkotyków. Wnioskuje o karę dożywotniego więzienia.


midnight express scena
Historia opowiedziana w filmie inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i pokazuje jak jedna chwila nierozwagi może zmienić nasze całe życie. Alan Parker mistrzowsko, poprzez detale więziennego życia, pokazuje nam jak życie w odosobnieniu i totalny brak nadziei potrafią zmienić człowieka.
Midnight Express (określenie ucieczki z więzienia) zdobyło dwa Oscary. Najlepszy scenariusz adaptowany oraz muzyka. Zdecydowanie zasłużenie. Soundtrack wydaje się być tu drugim narratorem - przyznaję, ze dawno nie słyszałem tak sugestywnej ścieżki filmowej.
dziewięć
Oceniam na mocne dziewięć.

Poniżej tradycyjnie zwiastun 

Komentarze

Back to top