"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

on wrocil
On wrócił,
(Look Who’s Back, Er ist wieder da) - 2015;
- reżyseria: David Wnendt;
- scenariusz: David Wnendt, Mizzi Meyer;
- wybrana obsada: Fabian Busch, Oliver Masucci, Christoph Maria Herbst, Katja Riemann;
- gatunek: komedia, satyra.

Za notkę o tym filmie zabierałem się kilka tygodni, a później zapomniałem o tej pozycji. Najwyższa pora by to nadrobić.
Współczesne Niemcy. Gdzieś na trawniku budzi się Hitler, nie pamięta co się stało, jest przekonany, że druga wojna światowa trwa w najlepsze. Pierwsze spotkania z przypadkowymi ludźmi uświadamiają mu, że jego kraj mocno się zmienił i jest to zmiana, która niezbyt mu się podoba. Rozpoczyna podróż po państwie, rozmawia z ludźmi, obserwuje i przygotowuje plan powrotu do władzy.

on wrocil scena z filmu
Obraz Wnendt'a świetnie ukazuje wady współczesnych mediów i nieodpowiedzialnej polityki. Współczesne społeczeństwo jest tak zidiociałe, że w każdej chwili może pojawić się kolejny charyzmatyczny przywódca, który da proste, krwawe rozwiązania na wszystkie problemy. Będzie podjudzać ludzkie obawy i odpowiednio nimi manipulując zdobędzie władzę. Skrajne poglądy łatwo się rozpowszechniają wśród ludzi, którzy nie wiedzą, że nie ma prostych rozwiązań, a strach często wynika z niewiedzy.
Filmowy Hitler kilkakrotnie powtarza, że jest w szoku, że takie cudowne medium jakim jest telewizja jest używane do pokazywania programów kulinarnych i innych ogłupiających treści... a może to taka nowa forma propagandy?
Nie jest to łatwy film, może drażnić postać Hitlera na ekranie (znakomicie zagrana), ale przesłanie produkcji zasługuje na uznanie. Chciałoby się powiedzieć, że nie wszystko jest zabawą, a niektóre nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków mają realny wpływ na nastroje w społeczeństwie. Wielu zapomina, że pewne "choroby" ludzkości już przerabialiśmy.
On wrócił oceniam na mocne siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top