„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

kompania braci
Kompania braci,
(Band of Brothers) - 2001;
- producent wykonawczy: Tom Hanks, Steven Spielberg;
- HBO, 10 epizodów
- wybrana obsada: Damian Lewis, Dale Dye, Ron Livingston, David Schwimmer, Matthew Settle, Neal McDonough, Donnie Wahlberg, Simon Pegg, Tom Hardy;
- gatunek: dramat, wojenny.

W mediach trwa intensywna kampania reklamowa HBO. Stacja chwali się, że wyprodukowała znakomite seriale, które zyskały miano kultowych. Spot reklamowy przypomniał mi, że mam do nadrobienia Kompanię braci. Kiedyś zachwycałem się serialem Pacyfik z 2010, ale dopiero teraz dotarło do mnie, że jest to tak naprawdę kontynuacja Kompanii braci. Ten sam poziom realizacji tylko inny miejsce wojennych zmagań.
Kompania opowiada o losach amerykańskich żołnierzy po lądowaniu w Normandii. Każdy epizod jest poprzedzony wypowiedziami żołnierzy, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Dzięki temu prostemu zabiegowi przypominamy sobie, że opowiadane historie mają w sobie elementy prawdy, że brutalna wojna była nie tak dawno temu. Epizody mają różne tempa akcji.. czasem skupiają się intensywnych działaniach wojennych, a czasem tempo spada i fabuła skupia się wokół ludzkich pierwiastków (strach, tęsknota). To nierówne tempo akcji idealnie oddaje realizm wojny. Świetnie też pokazano, że wojna to nie tylko medale za zasługi, że nawet waleczni Amerykanie też nie są święci. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.
Produkcja HBO zaskakuje poziomem realizacji. Sceny balistyczne zapierają dech w piersiach, ale wrażenie na mnie robiły też zwykłe sceny w miasteczkach czy też w zimowych okopach, gdzie ludzie ginęli od przypadkowych kul. Epizod, w którym odkryto obozy pracy zasługuje na szczególne uznanie. Nie uwolniono wszystkich ludzi, trzeba było ich nadal trzymać w zamknięciu by mieli szansę na przeżycie. Za to wielki szacunek, twórcy pokazali, że nie trzeba iść na łatwiznę i warto pokazać, że wojna to też te trudne i niezbyt oczywiste decyzje.


kompania braci scena
Chciałbym napisać coś o aktorstwie, ale moja uwaga skupiła się tak mocno na fabule, że przestałem zwracać uwagę na to jak aktorzy grają. Może właśnie to świadczy o tym, że wypadli przekonująco? Odnotowałem tylko, że w serialu główną rolę gra znany z Homeland Damian Lewis oraz fakt, że na ekranie pojawił się też Tom Hardy.
Na minus mogę tylko zaliczyć końcowe sceny ostatniego odcinka gdzie pada takie zdanie:
"wróciliśmy do domu by służyć światu".
Amerykanie uwielbiają sobie wmawiać, podobnie jak Polacy, że każda praca to służba. Zamiatasz ulice? Wow, służysz światu. Większość chłopaków, którzy przeżyli wojnę wróciła do swoich rodzinnych, małomiasteczkowych stron, gdzie prowadzili normalne życie - tak jak miliony innych Amerykanów..
Oceniam na dziewięć. Zdecydowanie polecam
dziewięć

Poniżej zwiastun produkcjiKomentarze

Back to top