"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

boska florence

Boska Florence,
(Florence Foster Jenkins) - 2016;
- reżyseria: Stephen Frears;
- scenariusz: Nicholas Martin;
- wybrana obsada: Hugh Grant, Meryl Streep, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda;
- gatunek: komedia, biograficzny.

Nie planowałem tego seansu, ale poranki w kinach rządzą się swoimi prawami. Wybór był pomiędzy Barbie a Florence - chyba rozumiecie absurdalność sytuacji.. złośliwym odpowiadam: tak, na Barbie były jeszcze bilety.
Opowieść o kobiecie, która całym swym sercem kochała muzykę.. śpiewała, a raczej próbowała śpiewać.. głosu pięknego nie miała, ale posiadane pieniądze pozwalały jej realizować swoje marzenia. Bliscy widząc ile radości dają jej występy milczeli na temat jej talentu... ich można zrozumieć i nawet podziwiać, ale pozostali, starannie dobierani słuchacze? Na ile to była gra przed Boską Florence a na ile przekonanie, że naprawdę ma talent?


boska florence scena
Historia opowiedziana w filmie przypomina mi baśń Andersena "Nowe szaty króla". Wszyscy z namaszczeniem słuchają, aż ktoś nie krzyknie - przecież ona nie potrafi śpiewać!. Florence była skrajnym przypadkiem, ależ jak często chwalimy artystów, członków rodziny, znajomych bo tak wypada? Dla świętego spokoju?
Boska Florence pod płaszczykiem komedii skrywa historie o miłości. Bezwarunkowej, pięknej, pełnej poświęceń. Uczucia, które nie wymaga poklasku - przejawia się codzienną ofiarą siebie dla obiektu uczucia.To nie musi być miłość do człowieka - to może być uczucie chociażby do muzyki.
Seans dał mi sporo satysfakcji. Piękna scenografia, kostiumy oraz fenomenalna gra Meryl Streep to zdecydowanie najmocniejsze strony filmu. Trzeba mieć olbrzymi talent i dystans do siebie by tak zagrać. Nie byłbym zaskoczony gdyby Meryl zdobyła za ten film kilka ważnych nagród. Trzeba też przyznać, że panowie (Helberg, Grant) również zagrali na wysokim poziomie.
Tytułowi zabrakło trochę dramaturgii i kontrastu, a to sprawia, że nie mogę dać więcej niż mocne siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top