"Cóż, nikt nie jest doskonały"
Pół żartem, pół serio

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

bez zlych intencji
Bez złych intencji,
(Absence of Malice) - 1981;
- reżyseria: Sydney Pollack;
- scenariusz: David Rayfiel, Kurt Luedtke;
- wybrana obsada: Paul Newman, Sally Field, Bob Balaban, Melinda Dillon;
- gatunek: dramat, obyczajowy.

Często powstają filmy o dziennikarskich śledztwach, które ujawniają skrywane afery. Pokazują, że czwarta władza ma olbrzymie znaczenie dla sprawnego funkcjonowania państwa demokratycznego. Dziś kilka słów o filmie, który pokazuje, że zawód dziennikarza wymaga dokładności, rzetelności, ale także wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością za to co się publikuje. Należy dokładnie sprawdzać źródła informacji i kilka razy się zastanowić zanim się opublikuje coś, co może uderzyć w niewinne osoby.
bez zlych intencji scena
Ostatnio jeden z polskich tabloidów usłyszał wyrok, który nakazuje zapłatę znieważonej osobie 150 tysięcy złotych kary oraz publikowania przez miesiąc przeprosin na głównej stronie. Kara może i wysoka, ale chyba tylko takie kary spowodują, że dziennikarze zaczną pisać bardziej odpowiedzialnie. Jedna publikacja może przecież całkowicie komuś zrujnować życie.
Bez złych intencji (jakże trafny tytuł) opowiada właśnie o takich publikacjach. Prokuratura świadomie dopuszcza do przecieku informacji co skutkuje artykułem o śledztwie przeciwko synowi jednego z gangsterów. Człowiek jest całkowicie niewinny, a artykuł sprawia, że społeczeństwo go już osądziło. W jednej scen słyszymy, że łatwo się publikuje informacje o śledztwach, ale nigdy nie ma publikacji o umorzeniach, które są potwierdzeniem niewinności. O tym ludzie już nie przeczytają - to nie jest nośny temat.
Bez złych intencji podejmuje bardzo ważny temat, a przy okazji jest sprawnie nakręconym filmem. Zaskakuje tylko fakt, że ten tytuł jest tak mało popularny. Nie pojmuję tego.
Oceniam na mocne osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top