"Cóż, nikt nie jest doskonały"
Pół żartem, pół serio

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

przystojniak
Przystojniak,
(Johnny Handsome) - 1989;
- reżyseria: Walter Hill;
- scenariusz: Ken Friedman;
- wybrana obsada: Mickey Rourke, Ellen Barkin, Morgan Freeman, Elizabeth McGovern, Forest Whitaker, Lance Henriksen;
- gatunek: dramat, kryminał, thriller.

Jedna z mniej znanych pozycji.
John jest drobnym gangsterem. Jedyne co go wyróżnia to mocno zdeformowana twarz sprawiająca, że John ma problem z nawiązywaniem znajomości i woli pozostawać w cieniu. Podczas jednego z napadów wspólnicy Johna zdradzają ekipę i uciekają z łupem. Przystojniaczek - tak go nazywają - trafia na wiele lat do więzienia. Tam powinien zginąć, ale trafia do specjalnego programu, który ma dać mu nową szansę na życie. Szereg operacji plastycznych sprawia, że na wolność (warunkowo) trafia całkiem inny mężczyzna. Czy nowy wygląd pozwoli rozpocząć całkiem nowe życie? Czy uda się odciąć od przeszłości? Czy fizyczność tak mocno decyduje kim będziemy w życiu?
przystojniak scena
Przystojniak pod warstwą typowego sensacyjniaka próbuje się zmierzyć z tymi pytaniami.. a sugerowane odpowiedzi wcale nie muszą nam się spodobać.
Fascynujące jest to, że główną rolę w tym filmie gra Rourke, który w latach osiemdziesiątych (zwłaszcza po 9 i pół tygodnia) był symbolem seksu, ale postanowił porzucić karierę aktorską dla boksu. Po kilku walkach jego twarz została gruntownie zmasakrowana i jedynym ratunkiem były operacje plastyczne, które nie przyniosły oczekiwanego efektu. Czyżby Przystojniak okazał się lustrzanym proroctwem? Można pokusić się o psychologiczne zestawienie filmowego John'ego i prawdziwego Mickey'a oraz Człowieka Słonia. Jest to zdecydowanie temat do rozważań przy piwie.
Przystojniaka oceniam na osiem. Film się postarzał (te włosy lat osiemdziesiątych), ale poprzez swój mroczny klimat, niebanalne zakończenie oraz znakomitą obsadę zasługuje na uwagę.
osiem
To chyba pierwszy film w którym Freeman grał zepsutego gnojka.
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top