"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

anatomia morderstwa
Anatomia morderstwa,
(Anatomy of a Murder) - 1959;
- reżyseria: Otto Preminger;
- scenariusz: Wendell Mayes;
- wybrana obsada: James Stewart , Eve Arden, Lee Remick, Ben Gazzara, Kathryn Grant, Arthur O'Connell;
- gatunek: dramat, sądowy.

Ostatnio lubię filmy, których akcja dzieje się na sali sądowej. Fascynuje mnie ile w działaniu obrońców i prokuratorów jest czystej kalkulacji i gry aktorskiej. To już nie chodzi o wskazywanie dowodów, ale o sposób ich prezentowania. Umiejętne operowanie dramaturgią pozwoli lepiej wpływać na ławę przysięgłych. Sędzia czasem może powiedzieć, że ława pytania nie powinna brać pod uwagę i że to będzie wykreślone z protokołu, ale przecież to tylko teoria - ławnicy to przecież nie roboty.. już zarejestrowali reakcję świadka lub oskarżonego.
Oficer jest oskarżony o zamordowanie właściciela knajpy. Przyznaje się do winy, ale twierdzi, że działał pod wpływem impulsu, wywołanego wiadomością, że jego żona została zdradzona. Obrońca wie, że nie udowodni, że oskarżony jest niewinny, ale może uda mu się wskazać, że oficer działał pod wpływem tak silnych emocji, że nie był świadomy własnych czynów.
anatomia morderstwa kadr
Na sali sądowej rozgrywa się prawdziwy pojedynek pomiędzy adwokatem a dwoma prokuratorami. Bronią są dowody, świadkowie, ale też mnóstwo osobistych komentarzy do działań drugiej strony. Obecnie takie działania na sali sądowej nie byłyby tolerowane. Czasy jednak się zmieniły.
Film nie należy do krótkich, ale przyznaję, że bawiłem się na nim wyśmienicie. Po seansie zastanawiam się jakie były prawdziwe przesłanki morderstwa... ziarno zwątpienia zostało zasiane.
Oceniam na osiem. Warto.
osiem
"W języku francuskim wszystko brzmi dwuznacznie"
Ciekawostki
- w filmie pada słowo "sperma" - dla ówczesnej obyczajowości to było bardzo szokujące wyrażenie. Nawet używanie słowa "majtki" było na sali sądowej zbyt frywolne.
- Anatomia morderstwa powstało na bazie powieści, którą napisał pod pseudonimem Prezes Sądu Najwyższego.
- sędziego gra prawdziwy prawnik, który pogrzebał karierę senatora McCarthy'ego. Senator też był barwą postacią, ale o tym to może innym razem.
-
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top