"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

wszyscy ludzie prezydenta
Wszyscy ludzie prezydenta,
(All the President's Men) - 1976;
- reżyseria: Alan J. Pakula;
- scenariusz: William Goldman;
- wybrana obsada: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden;
- gatunek: dramat, thriller, polityczny, na faktach.

Jakoś nie po drodze mi ostatnio z kinem lat siedemdziesiątych. Myślę, że powinienem bardziej zrównoważyć pozycje, które oglądam. Nie tylko nowości i lata dziewięćdziesiąte, ale też powinno być więcej pozycji starszych.. coraz bardziej dojrzewam do organizowania pokazów w domu. Coś w klimacie Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Może kiedyś..
Po obejrzeniu Spotlight wiedziałem, że chcę więcej pozycji o dziennikarskich śledztwach - to że w końcu dojrzałem do odświeżenia Wszystkich Ludzi Prezydenta było tylko kwestią czasu. Piszcie koniecznie z propozycjami innych filmów w tym klimacie.
wszyscy ludzie prezydenta scena
Pisząc notkę o Frost/Nixon wyraziłem nadzieję, że wszyscy moi czytelnicy wiedzą czym była Afera Watergate - nadal wierzę, że tak jest. Frost/Nixon opowiadał o dziennikarskim przygotowaniu do telewizyjnego wywiadu z prezydentem Nixonem, który zakończył się przyznaniem głowy państwa do winy.
Wszyscy ludzie prezydenta też opowiadają o Watergate, ale z innego punktu widzenia. Akcja skupia się wokół śledztwa i publikacji w Washington Post, które nagłaśniały sprawę. Afera początkowo miała dużo mniejszą skalę - jej rozmiary zaskoczyły nawet dziennikarzy śledczych. Nikt nie podejrzewał, że prezydent może brać udział w inwigilowaniu konkurencyjnej partii. W czasach popularności Underwooda wiemy, że w polityce wszystkie chwyty są dozwolone - jest tylko jeden warunek - nie można dać się przyłapać.
W obrazie Pakuli mamy świetnie ukazane dziennikarskie techniki śledcze, które w znacznej mierze opierają na domniemaniach, insynuacjach i dobrej woli rozmówców. Sporo informacji można też znaleźć w bibliotekach - to akurat mnie nie dziwi ;p
Widzimy też, że to ciężka praca, w której wiele zależy od przypadku, nośności tematu i posiadanych środków na osiągnięcie celu. Zastanawia mnie ile spraw nie zostało nagłośnionych bo brakło czasu, albo wytrwałości. Współcześnie pewnie to wygląda trochę inaczej, ale warto pamiętać, że to nie jest łatwa praca.
Wszyscy ludzie prezydenta to kawał dobrego kina, które przypomina nam, że istnienie czwartej władzy jest warunkiem koniecznym do właściwego funkcjonowania państwa.
Oceniam na dziewięć i polecam.
dziewięć
Poniżej zwiastun

 

Back to top