"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

wszyscy ludzie prezydenta
Wszyscy ludzie prezydenta,
(All the President's Men) - 1976;
- reżyseria: Alan J. Pakula;
- scenariusz: William Goldman;
- wybrana obsada: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden;
- gatunek: dramat, thriller, polityczny, na faktach.

Jakoś nie po drodze mi ostatnio z kinem lat siedemdziesiątych. Myślę, że powinienem bardziej zrównoważyć pozycje, które oglądam. Nie tylko nowości i lata dziewięćdziesiąte, ale też powinno być więcej pozycji starszych.. coraz bardziej dojrzewam do organizowania pokazów w domu. Coś w klimacie Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Może kiedyś..
Po obejrzeniu Spotlight wiedziałem, że chcę więcej pozycji o dziennikarskich śledztwach - to że w końcu dojrzałem do odświeżenia Wszystkich Ludzi Prezydenta było tylko kwestią czasu. Piszcie koniecznie z propozycjami innych filmów w tym klimacie.
wszyscy ludzie prezydenta scena
Pisząc notkę o Frost/Nixon wyraziłem nadzieję, że wszyscy moi czytelnicy wiedzą czym była Afera Watergate - nadal wierzę, że tak jest. Frost/Nixon opowiadał o dziennikarskim przygotowaniu do telewizyjnego wywiadu z prezydentem Nixonem, który zakończył się przyznaniem głowy państwa do winy.
Wszyscy ludzie prezydenta też opowiadają o Watergate, ale z innego punktu widzenia. Akcja skupia się wokół śledztwa i publikacji w Washington Post, które nagłaśniały sprawę. Afera początkowo miała dużo mniejszą skalę - jej rozmiary zaskoczyły nawet dziennikarzy śledczych. Nikt nie podejrzewał, że prezydent może brać udział w inwigilowaniu konkurencyjnej partii. W czasach popularności Underwooda wiemy, że w polityce wszystkie chwyty są dozwolone - jest tylko jeden warunek - nie można dać się przyłapać.
W obrazie Pakuli mamy świetnie ukazane dziennikarskie techniki śledcze, które w znacznej mierze opierają na domniemaniach, insynuacjach i dobrej woli rozmówców. Sporo informacji można też znaleźć w bibliotekach - to akurat mnie nie dziwi ;p
Widzimy też, że to ciężka praca, w której wiele zależy od przypadku, nośności tematu i posiadanych środków na osiągnięcie celu. Zastanawia mnie ile spraw nie zostało nagłośnionych bo brakło czasu, albo wytrwałości. Współcześnie pewnie to wygląda trochę inaczej, ale warto pamiętać, że to nie jest łatwa praca.
Wszyscy ludzie prezydenta to kawał dobrego kina, które przypomina nam, że istnienie czwartej władzy jest warunkiem koniecznym do właściwego funkcjonowania państwa.
Oceniam na dziewięć i polecam.
dziewięć
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top