"Myślisz, że morderstwo to afrodyzjak?"
Śmiertelna pułapka

Nowości na stronie

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999
Żegnaj Laleczko - 1975
Free Guy - 2021

tanczacy z wilkami
Tańczący z wilkami,
(Dances with Wolves) - 1990;
- reżyseria: Kevin Costner;
- scenariusz: Michael Blake;
- wybrana obsada: Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene;
- gatunek: western.

Ostatnio pisałem, że sporo jest filmów, które gdzieś widnieją w pamięci jako obejrzane, ale fabuła jest dosyć mglista - takie filmy chcę sobie przypomnieć. Z Tańczącym z wilkami mam inny problem - gdzieś w głowie miałem całkiem inne wyobrażenie o tym tytule. Inne obrazy, sceny - kompletne rozminięcie z rzeczywistością. Pamięć mam mocno zawodną.
Ekranizacja powieści Michael'a Blake'a to znakomity obraz i świetny reżyserski debiut Costner'a.
Ameryka, czasy wojny secesyjnej, porucznik Dunbar zostaje zesłany do odległej placówki na północy. Ma w samotności przygotować fort na przybycie pozostałych żołnierzy. Przedłużający się samotny pobyt sprawia, że Dunbar zaczyna dostrzegać piękno ziemi na której się znajduje. Z czasem też zaprzyjaźnia się z miejscowymi Indianami oraz z wilkiem, który przebywa wokół fortu. Podporucznik ma świadomość, że ten piękny, harmonijny świat wkrótce zostanie zniszczony, gdy przybędzie biały człowiek to wszystko ulegnie gwałtownej przemianie. Przed przyszłością nie ma ucieczki.
"Chcę zobaczyć granicę .. zanim zniknie"


tanczacy z wilkami kadr
Tańczący z wilkami klimatem i obserwacjami przyrody mocno przypomina mi Zjawę i Truposza. Inne historie, stylistyka, ale wspólny mianownik - refleksja (może wyrzuty sumienia) współczesnych Amerykanów nad tym jak brutalnie wyglądały początki amerykańskiej państwowości. Bezmyślna ekspansja pełna brutalności na stałe odmieniła oblicze pięknej amerykańskiej ziemi. Trudno "płakać nad rozlanym mlekiem", ale warto pamiętać o tym co się wydarzyło.
W obrazie Costnera jest sporo idealizowania, jednostronnej wizji, ale to nie zmienia faktu, że zrobił genialny film, który słusznie został nagrodzony aż siedmioma Oscarami. Mistrzowska robota.
Oceniam na dziewięć. Film najlepiej oglądać na dużym ekranie w wersji z napisami i z podkręconym dźwiękiem. Soundtrack jest znakomity.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top