"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

podglądacz
Podglądacz,
(Peeping Tom) - 1960;
- reżyseria: Michael Powell;
- scenariusz: Leo Marks;
- wybrana obsada: Karlheinz Böhm, Nigel Davenport, Moira Shearer;
- gatunek: horror, thriller, dreszczowiec.

W mieście ktoś morduje kobiety. Wszystkie ciała mają głębokie rany i niewyobrażalne przerażenie w oczach. Poza tym nie łączy je nic. W okolicach zbrodni zawsze był widziany młody mężczyzna, który zawsze coś z sobą nosi. Widz wie, że to pomocnik operatora kamery, który maniakalnie wszystko nagrywa. Uwielbia rejestrować ludzkie emocje - upodobał sobie strach. To on sprawia, że nasz bohater może poczuć swoją dominację. Upodobanie do kamery odziedziczył po swoim ojcu, który rejestrował swoje eksperymenty psychologiczne na swoim dziecku. Spoptofilia okazała się w tym wypadku dziedziczna.
podglądacz kadr
Kamera beznamiętnie rejestruje ostatnie tchnienia filmowanych obiektów. Można powiedzieć, że ma w sobie coś wampirycznego, jej operator wysysa życie aby móc stworzyć swoje dzieło. Nie boi się konsekwencji swoich poczynań - liczy się tylko film, który tworzy.
Podglądacz jest ostry w formie i został bardzo źle przyjęty przez krytyków. Nie spodobała się forma i przesłanie filmu. Wszyscy wiedzieli, że kamera ułatwia podglądanie, ale jej rola w tym filmie to było zbyt dużo jak na lata sześćdziesiąte.
Niesamowite, że po kilkudziesięciu latach film nadal zachowuje ostrość przekazu i nadal trzyma w napięciu. Mistrzostwo, które oceniam na osiem.
osiem
Bohater cały czas nosi przy sobie małą kamerę - przepiękne urządzenie. Nie ukrywam, że urzekły mnie sceny projekcji filmów zabójcy.
Poniżej zwiastun filmu

 

Komentarze

Back to top