"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

podglądacz
Podglądacz,
(Peeping Tom) - 1960;
- reżyseria: Michael Powell;
- scenariusz: Leo Marks;
- wybrana obsada: Karlheinz Böhm, Nigel Davenport, Moira Shearer;
- gatunek: horror, thriller, dreszczowiec.

W mieście ktoś morduje kobiety. Wszystkie ciała mają głębokie rany i niewyobrażalne przerażenie w oczach. Poza tym nie łączy je nic. W okolicach zbrodni zawsze był widziany młody mężczyzna, który zawsze coś z sobą nosi. Widz wie, że to pomocnik operatora kamery, który maniakalnie wszystko nagrywa. Uwielbia rejestrować ludzkie emocje - upodobał sobie strach. To on sprawia, że nasz bohater może poczuć swoją dominację. Upodobanie do kamery odziedziczył po swoim ojcu, który rejestrował swoje eksperymenty psychologiczne na swoim dziecku. Spoptofilia okazała się w tym wypadku dziedziczna.
podglądacz kadr
Kamera beznamiętnie rejestruje ostatnie tchnienia filmowanych obiektów. Można powiedzieć, że ma w sobie coś wampirycznego, jej operator wysysa życie aby móc stworzyć swoje dzieło. Nie boi się konsekwencji swoich poczynań - liczy się tylko film, który tworzy.
Podglądacz jest ostry w formie i został bardzo źle przyjęty przez krytyków. Nie spodobała się forma i przesłanie filmu. Wszyscy wiedzieli, że kamera ułatwia podglądanie, ale jej rola w tym filmie to było zbyt dużo jak na lata sześćdziesiąte.
Niesamowite, że po kilkudziesięciu latach film nadal zachowuje ostrość przekazu i nadal trzyma w napięciu. Mistrzostwo, które oceniam na osiem.
osiem
Bohater cały czas nosi przy sobie małą kamerę - przepiękne urządzenie. Nie ukrywam, że urzekły mnie sceny projekcji filmów zabójcy.
Poniżej zwiastun filmu

 

Komentarze

Back to top