"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

niezgodna
Niezgodna,
(Divergent) - 2014;
- reżyseria: Neil Burger;
- scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor;
- wybrana obsada: Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Kate Winslet;
- gatunek: akcja, science fiction.

W kinach nadal grają trzecią część sagi Niezgodna (Wierna), a to sprawiło, że postanowiłem spróbować obejrzeć pierwszą odsłonę, która ma całkiem niezłe oceny. Plan był prosty - nadrabiam zaległe dwie części i idę do kina na trzecią. Plan wziął w łeb po seansie pierwszego filmu.
Początek całkiem intrygujący. Przyszłość, społeczeństwo idealne oparte na systemie frakcyjnym. Każdy ma przydzieloną rolę, a jeśli ktoś nie pasuje? Dla takich nie ma miejsca, są odrzucani i żyją (jeszcze) poza ramami społeczeństwa idealnego. Na scenie pojawia się nasza bohaterka, która nie wie, którą frakcję wybrać. Wybór musi być jednoznaczny i jest ostateczny - jedna decyzja przypieczętowuje los na zawsze. Zapowiadało się niezłe kino antyutopijne. Na zapowiedziach jednak się skończyło. Był wymyślony świat, ale potem bohaterzy zaczęli mówić i działać. Dawno w kinie nie słyszałem tak beznadziejnych dialogów, teraz już wiem na czym wzorowali się scenarzyści Kosogłosa. Pal licho frakcje, przyszłość, spójność świata, akcji, motywacje bohaterów.


niezgodna kadr
Najważniejszym elementem jest motyw uczucia pomiędzy dwójką bohaterów. Czy on ją w końcu pocałuje? Czy dostrzeże jej wyjątkowość? Przecież tyle ich łączy... rzygać się chce. Właśnie dlatego tak mocno drażni mnie młodzieżowe kino przygodowe. Rozumiem naiwność narracyjną, nieznanych aktorów, czy też uproszczenia w budowaniu świata, ale sprowadzanie wszystkiego do niby miłosnych spojrzeń sprawia, że z wielką rezerwą podchodzę do tych tytułów.
Niezgodna mogła być całkiem udaną produkcją, ale nadaje się tylko dla nastolatków.
Oceniam na pięć i nie polecam.. kolejne części póki co odpuszczam.
pięć
Poniżej zwiastun

 

Back to top