"Jeśli chcesz rozśmie­szyć Bo­ga, opo­wiedz mu o twoich pla­nach na przyszłość."
Woody Allen

niezgodna
Niezgodna,
(Divergent) - 2014;
- reżyseria: Neil Burger;
- scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor;
- wybrana obsada: Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Kate Winslet;
- gatunek: akcja, science fiction.

W kinach nadal grają trzecią część sagi Niezgodna (Wierna), a to sprawiło, że postanowiłem spróbować obejrzeć pierwszą odsłonę, która ma całkiem niezłe oceny. Plan był prosty - nadrabiam zaległe dwie części i idę do kina na trzecią. Plan wziął w łeb po seansie pierwszego filmu.
Początek całkiem intrygujący. Przyszłość, społeczeństwo idealne oparte na systemie frakcyjnym. Każdy ma przydzieloną rolę, a jeśli ktoś nie pasuje? Dla takich nie ma miejsca, są odrzucani i żyją (jeszcze) poza ramami społeczeństwa idealnego. Na scenie pojawia się nasza bohaterka, która nie wie, którą frakcję wybrać. Wybór musi być jednoznaczny i jest ostateczny - jedna decyzja przypieczętowuje los na zawsze. Zapowiadało się niezłe kino antyutopijne. Na zapowiedziach jednak się skończyło. Był wymyślony świat, ale potem bohaterzy zaczęli mówić i działać. Dawno w kinie nie słyszałem tak beznadziejnych dialogów, teraz już wiem na czym wzorowali się scenarzyści Kosogłosa. Pal licho frakcje, przyszłość, spójność świata, akcji, motywacje bohaterów.


niezgodna kadr
Najważniejszym elementem jest motyw uczucia pomiędzy dwójką bohaterów. Czy on ją w końcu pocałuje? Czy dostrzeże jej wyjątkowość? Przecież tyle ich łączy... rzygać się chce. Właśnie dlatego tak mocno drażni mnie młodzieżowe kino przygodowe. Rozumiem naiwność narracyjną, nieznanych aktorów, czy też uproszczenia w budowaniu świata, ale sprowadzanie wszystkiego do niby miłosnych spojrzeń sprawia, że z wielką rezerwą podchodzę do tych tytułów.
Niezgodna mogła być całkiem udaną produkcją, ale nadaje się tylko dla nastolatków.
Oceniam na pięć i nie polecam.. kolejne części póki co odpuszczam.
pięć
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top