"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

plakat promujący
Słomiany wdowiec,
(The Seven Year Itch) - 1955;
- reżyseria: Billy Wilder;
- scenariusz: George Axelrod, Billy Wilder;
- wybrana obsada: Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes;
- gatunek: komedia.

Niedzielne poranki to idealna pora na obejrzenie czegoś z lat pięćdziesiątych. W ten sposób mam zamiar nadrabiać klasykę. Tym razem zafundowałem sobie po raz kolejny Słomianego wdowca.
Ileż razy tak miałem. Wolny weekend, puste mieszkanie i mnóstwo planów jak to wykorzystam wolność i ostro wykorzystam czas. Przeważnie to się kończy na mówieniem do siebie, sprzątaniu i delikatnym piwie później. Jak domowników nie ma dłużej to domowa pustka daje znać o sobie. 
Bohater Słomianego wdowca ma podobnie jak ja.. żona z synem wyjeżdża na wakacje, a on sam zostaje w gorącym Nowym Jorku i planuje jak tu intensywnie spędzić czas. Może papierosek, którego zabrania żona, albo drink wieczorem na skołatane nerwy.. ale co to? Piętro wyżej wprowadza się nowa sąsiadka (u mnie to odpada - mieszkam na najwyższym ;p), która chętnie porozmawia. Zwłaszcza, że w jej mieszkaniu nie ma klimatyzacji. Wdowiec oczywiście ją zaprasza i zaczyna się festiwal jego dziwnych zachowań i wyobrażeń co to się nie bedzie działo.

"To muzyka klasyczna.. zorientowałam się bo nikt nie śpiewa"

slomiany wdowiec kadr
W filmie mamy świetne dialogi - inteligentna gra słów i podtekstów to coś, czego mi brakuje w współczesnym kinie. Oparcie akcji na uniwersalnym motywie sprawia, że tytuł mimo swoich lat nadal bawi. Poza tym z tego filmu pochodzi jedno z najbardziej znanych ujęć Marilyn Monroe - to chyba wystarczający powód by mieć ten film liście zaliczonych (te podteksty). Jeśli wam to mało, to może przekona fakt, że Ewell za ten film zdobył Złotego Globa.
Oceniam niezmiennie na osiem i pewnie wrócę do tego filmu.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top