„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

plakat promujący
Dowód,
(Proof) - 2005;
- reżyseria: John Madden;
- scenariusz: Rebecca Miller, David Auburn;
- wybrana obsada: Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrow, Jake Gyllenhaal;
- gatunek: dramat, obyczajowy.

Catherine porzuca karierę naukową by móc się opiekować chorym ojcem, który kiedyś był wybitnym matematykiem, ale choroba psychiczna zamieniła go w wrak człowieka. Po wielu latach opieki ojciec umiera, a do do osamotnionej Catherine przyjeżdża siostra, która chce wywrócić jej życie do góry nogami. Catherine jest mocno wyalienowana i wszyscy, w tym ona sama, twierdzą, że ma problemy psychiczne. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się fakt, że dziewczyna przypisuje sobie autorstwo przełomowego dowodu matematycznego. Kto jest autorem? Ona, czy jej nieżyjący już ojciec? Dowód jest porównywany z Pięknym umysłem, ale poza tematyką oba filmy niewiele łączy. Całkiem inny poziom i sposób ukazania choroby psychicznej. W zasadzie w Dowodzie nie o matematykę chodzi - to raczej film o próbie funkcjonowania w świecie, który nie lubię odstępstw od normy, w świecie, w którym bardzo łatwo wszystko się szufladkuje.


dowod kadr
Oglądając film miałem wrażenie, że scenariusz idealnie pasowałbym do wystawienia na deskach teatru. Dopiero po seansie doczytałem, że było dokładnie na odwrót. Dowód jest filmową adaptacją nagradzanej sztuki D. Auburna. Dobrze czasem więcej doczytać i się dowiedzieć czegoś nowego.
W Dowodzie na uwagę zasługuje gra Paltrow, której postać bardzo przypominała mi późniejszą Carrie z serialu Homeland. Zastanawiam się czy to tylko przypadek, czy faktyczna inspiracja.
Film oceniam na sześć z małym plusem. Mogło być lepiej.
sześć
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top