"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

plakat promujący
Serce, serduszko - 2014;
- reżyseria: Jan Jakub Kolski;
- scenariusz: Jan Jakub Kolski;
- wybrana obsada: Maria Blandzi, Gabriela Muskała, Julia Kijowska, Marcin Dorociński, Borys Szyc, Maja Komorowska, Franciszek Pieczka.
- gatunek: dramat.

Mam problem z Kolskim, kiedyś ceniłem jego filmy, ale ostatnio coraz bardziej drażnią. Przestało mi się podobać pokazywanie Polski przez pryzmat zaczarowanego szkiełka, gdzie wszystko ma pewien magiczny wymiar. Fabularnie film też nie porywa.. dziecko podróżuje przez pół kraju aby spełnić swoje marzenie, ale tak naprawdę to tylko pretekst do dokonania zmian w swoim życiu oraz ucieczki od pijanego ojca (Dorociński). Innymi słowy to historia o dążeniu do szczęścia, a cała reszta to tylko niezbyt przekonujące dodatki.
Mam wrażenie, że Kolski napisał średni scenariusz, który na siłę zrealizował. Dodał parę ozdobników, skrajnych postaw i animacji i cały film gotowy. Fabularnie dziurawy niczym drogi w Ślemieniu, z dziwnymi postaciami, ale ukończony. Brawo. Tylko zawistni komentatorzy będą się czepiać, że podróżujący na gapę pociągiem towarowym ksiądz używa MacBook'a...


Recenzujący często piszą, że to film lekki ciepły i wzruszający.. może tak i jest, ale całkowicie do mnie nie trafił. Porównuję go z Jasminum - jest owszem podobna stylistyka i klimat, ale film z 2006 roku ma o niebo wyższy poziom.
Serce, serduszko to pozycja wyjątkowo słaba.
Oceniam na naciągane pięć.
pięć
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top