"Tyle roboty a czasu tak mało."
Joker z Batmanie

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

plakat promujący
Quiz Show - 1994;
- reżyseria: Robert Redford;
- scenariusz: Paul Attanasio;
- wybrana obsada: John Turturro, Rob Morrow, Ralph Fiennes, David Paymer;
- gatunek: dramat, na faktach.

Telewizja kłamie.. jesteśmy do tego tak mocno przyzwyczajeni, że to stwierdzenie nas już wcale nie bulwersuje. Owszem oburzamy się na to co dzieje się obecnie w mediach publicznych, ale tak naprawdę wkurza nas tylko forma zmian - do kłamstw i manipulacji jesteśmy już mocno przyzwyczajeni. I nie chodzi o jakieś drugorzędne programy, ale także o serwisy informacyjne. Nie zawsze jednak tak było.
W latach pięćdziesiątych amerykańskim społeczeństwem wstrząsnął skandal, który dotyczył jednego z najpopularniejszych telewizyjnych teleturniejów. Zabawa była dosyć prosta, dwóch graczy rywalizowało ze sobą odpowiadając na pytania prowadzącego. Niby banał, ale badania oglądalności wykazały, że ludzie chętniej oglądają gdy jedna osoba wygrywa przez kilka tygodni z rzędu. Taka wiedza nie mogła zostać nie wykorzystana więc niektórzy zawodnicy dostawali pytania przed teleturniejem, który był nadawany na żywo. Obecnie takie zachowanie by nikogo mocno nie zbulwersowało (to tylko show), ale wtedy było przedmiotem śledztwa i przesłuchań przed kongresem USA.
Tłumaczenia, że telewizja dawała ludziom dokładnie to, czego chcieli (Show) okazały się niewystarczające.
Film Redforda trzyma w napięciu, ale także zwraca uwagę na ważne sprawy. Telewizja to instytucja zaufania publicznego i absolutnie nigdy nie powinna posługiwać się kłamstwem. Prawda powinna być jej podstawową wartością i nie można nagradzać oklaskami kogoś kto w końcu miał odwagę powiedzieć prawdę. To nie powinno być nic wyjątkowego. To nie chodzi tylko o telewizję, ale także o ludzi, którzy cieszą się zaufaniem z powodu swojej profesji czy też pochodzenia. To zaufanie, którym zostali obdarzeni powinno motywować do bardziej klarownych postaw.
Quiz Show to bardzo dobry film, który obecnie staje się coraz bardziej aktualny. Oceniam na dziewięć - zdecydowanie polecam.
dziewięć
Poniżej zwiastun


PS lubię filmy o Ameryce lat 50tych i 60tych.

Komentarze

Back to top